DSC05646

W piątek 16 lutego z okazji ferii GOK zaprosił mieszkańców Pępowa na pokaz magii i czarów. Na scenie punktualnie o godzinie 13:00 pojawił się gość – Roman Roszyk z Poznania, który swymi iluzjonistycznymi pokazami oczarował nie tylko najmłodszych, przybyłych najliczniej, ale także ich rodziców. Pokaz trwał godzinę z kwadransem i skorzystało z niego około 130 osób. Warto zauważyć, że iluzjonista ma bardzo dobry kontakt z widownią i często wybiera pomocników do współpracy. Stąd też w magiczny sposób zniknął zegarek chętnego uczestnika, natomiast inny chłopiec wyczarował jajko. Przedmioty za sprawą zaklęć lewitowały po sali, a punktem kulminacyjnym było przecięcie samego prestidigitatora. Dotąd uczestnicy spektaklu zachodzą w głowę jak z trzech sznurków pojawił się jeden, w jaki sposób sześć obręczy stworzyło całościowe koło oraz gdzie znikają karty. Iluzjonista swym występem oczarował całe Pępowo. We wakacje będzie można spotkać pana Romana ze swoim przedstawieniem w pobliskiej Miejskiej Górce.

Już jutro zapraszamy młodzież na rozgrywki FIFY 18, które rozpoczną się o godz. 12:00 w ,,Klubie na piętrze”. Natomiast na kolejny bezpłatny spektakl dla dzieci zapraszamy w środę, 21 lutego na godz. 14:00. Na pępowskiej scenie pojawią się Kubuś Puchatek i przyjaciele.

DSC05600

 

            11 lutego GOK Pępowo zorganizował koncert Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń wraz z pokazem mażoretek BIG BANG. Tym razem impreza odbyła się na hali sportowej w szkole podstawowej przy boisku ,,Orlik”. Koncert odbył się w ostatni weekend karnawału, ku uciesze mieszkańców, gdyż wstęp był bezpłatny. Wśród publiczności pojawił się włodarz gminy, Stanisław Krysicki oraz działacz społeczny i przyjaciel Orkiestry Dętej – Jerzy Ptak. Punktualnie o godzinie 15:00 dyrektor GOK krótkim wstępem przedstawił niedzielnych gości. Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń istnieje od 1928 roku. Dyrygentem jest Piotr Kaczor. W skład zespołu wchodzi około 50 osób. Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń uświetnia najważniejsze uroczystości państwowe oraz gra liczne koncerty, także zagraniczne. Co roku w styczniu zespół występuje przed szeroką publicznością podczas koncertu noworocznego, którego tradycja sięga ponad 20 lat. Próby orkiestry odbywają się co tydzień w piątki o godz. 19:00 w Sali Kameralnej w Szkole Muzycznej w Gostyniu. W skład orkiestry wchodzą: flety, klarnety, trąbki, saksofony, tuby, puzony i instrumenty perkusyjne.

            Koncert rozpoczął się o marszem ,,The Washington Post” J. Ph. Sousa. Następnie muzycy przeprowadzili publiczność przez kraje obu Ameryk, zabierając słuchaczy do Meksyku, Brazylii, Kanady i grając najpopularniejsze melodie z tych rejonów. Gości zabawiał konferansjer, zarazem grający na tubie Sławomir Czesiak. Koncert orkiestry umilał pokaz mażoretek, które dotąd zdobyły już tytuły Mistrzyń Polski oraz Świata. Mażoretki to przede wszystkim tancerki i sportowcy. Muszą znać podstawy tańca klasycznego i nowoczesnego, podstawy tańców towarzyskich, muszą być wytrzymałe na wysiłek fizyczny i stres oraz wykonywać elementy gimnastyczne. Założycielką grupy jest pani Karina Altman. Aktualnie zespół liczy 16 dziewczyn. Koncert Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń miał się zamknąć soundtrackowym ścieżką z ,,Króla Lwa”. Na zakończenie jednak, gdy publiczność poprosiła o bis, orkiestra zaprezentowała cykl utworów Whitney Houston, której w niedzielę przypadała szósta rocznica śmierci.

Orkiestra zaprezentowała bogaty i ambitny repertuar, którym oczarowała pępowską publiczność. Wszyscy członkowie zespołu wraz z mażoretkami otrzymali słodki upominek ufundowany przez GOK. GOK tym samym dziękuje panu Tomaszowi Ciążyńskiemu za pomoc techniczną i wypożyczenie oświetlenia.

DSC05403

 W ostatnią sobotę karnawału, 10 lutego, Gminny Ośrodek Kultury  zorganizował kolejną biesiadę w klimacie śląskim. Dotychczas na pępowskiej scenie wystąpiły gwiazdy TV Silesia takie jak: Mirosław Szołtysek, Teresa Werner, Brygida i Robert Łukowscy, Mariusz Kalaga czy Mirosław Jędrowski. Od dziś do plejady dołączył także Krzysztof Koniarek – artysta znany z wystąpień radiowych i telewizyjnych m.in. w TVS, Disco Polo Music, TVR, Polo TV, telewizja TRWAM, Radio Silesia, Radio Piekary czy Radio Fest. Impreza rozpoczęła się o godz. 19:00, ale jak zawsze publiczność stawiła się ponad godzinę przed występem. Krzysztof Koniarek swoją karierę telewizyjną rozpoczął w 2004r. piosenką „ Daj mi te chwile”. Sukces tego utworu zachęcił go do dalszego tworzenia i od tego czasu z powodzeniem działa na rynku muzycznym. Dzisiaj jako doświadczony artysta ma bardzo bogaty dorobek m.in. dwie płyty, kilka teledysków, przebojów i setki koncertów nie tylko w kraju, ale i za granicą. W Pępowie wystąpił ze ślicznym chórkiem, a na gitarze elektrycznej zagrał Piotr Stromyło.

            Koncerty zespołu Krzysztofa Koniarka to duża dawka pozytywnej energii. Melodyjne i pełne wrażliwości teksty sprawiają, że piosenki te trafiają do serc słuchaczy bez względu na wiek. Tak też bawili się mieszkańcy Pępowa. Krzysztof Koniarek często schodził ze sceny do publiczności, organizował konkursy, zachęcał do śpiewania i wręczał walentynkowe nagrody.

Jego koncert rozpoczął się modlitwą, ale cały występ przeplatany był anegdotami, żartami i ciepłym słowem. Biesiada odbyła się w trzech cyklach. Najpierw wokalista wystąpił z piosenkami znanymi z Opola jak choćby ,,W siną dal”. W drugiej części wykonawca zabrał publiczność do Zakopanego ze skocznymi góralskimi hitami. Na samym końcu zaprezentował swoje najlepsze szlagierowe piosenki: ,,Dziewczyna z promenady”,  ,,Jesteś moją melodią”, ,,Całe życie uczysz się miłości”, ,,Tylko ciebie chcę”, ,,Ty jesteś najpiękniejsza”. Krzysztof Koniarek dwukrotnie został wywołany po swoim występie, by bisować, mimo że koncert trwał dwie godziny.

Ze sceny popłynęły podziękowania dla pana dyrektora, akustyka i oświetleniowca oraz straży, która jak zawsze dbała o zachowanie porządku. GOK także dołącza się do podziękowań.

Już dziś zapraszamy na kolejną śląską biesiadę – 28 kwietnia 2018 r. Tym razem zagra dla Państwa DUET KARO. A jutro – 11 lutego – zachęcamy do udziału w koncercie Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń oraz pokazie mażoretek w hali sportowej przy boisku ,,Orlik” w szkole podstawowej o godz. 15:00. Udział jest bezpłatny!

DSC05361

W niedzielę 28 stycznia Stowarzyszenie ,,Continuo” wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizowało już po raz trzeci Koncert Trzech Chórów z cyklu ,,Nie tylko Trzej Królowie”. Dotychczas w tym programie wystąpiło – łącznie z gospodarzami - siedem chórów. W tym roku zaprezentowali się śpiewacy z miejscowości na literę P: ,,Magnificat” z Pakosławia oraz ,,Cecylia” z Ponieca. W ubiegłym roku było to grono męskie: chór ,,Harmonia” z Krobi oraz chór im. Karola Kurpińskiego z Sarnowy. Natomiast dwa lata temu wystąpił chór ,,Palestrina” z Gostynia oraz ,,Czestram” z Golejewka. Koncert rozpoczął się o godz. 15:00 krótką przemową prezesa chóru lokalnego, pana Grzegorza Matuszaka, który przedstawił występujące chóry i zapowiedział wykonywane utwory. Na widowni zasiadł ksiądz proboszcz Kazimierz Małek i włodarz gminy Stanisław Krysicki z małżonką oraz wójt gminy Pakosław Kazimierz Chudy. Wśród gości pojawił się także Senator RP Marian Poślednik oraz dziekan dekanatu krobskiego ksiądz Krzysztof Szymender.

                Jako pierwszy wystąpił chór ,,Magnificat”. Liczy on 45 członków. Chór działa przy parafii im. Św. Walentego w Pakosławiu. Dyrygentem od 1999 roku jest Regina Dybowska, czasem zastępowana przez Bogumiłę Głowacz. Funkcję organisty i akompaniatora pełni funkcję Karol Tacka. Prezesem jest Wojciech Wawrzyniak. Chór zaprezentował kolędy takie jak: ,,My też pastuszkowie” (opr. M. Krawczyk), ,,Wśród nocnej ciszy” (opr. S. Niewiadomski), ,,Przylecieli Aniołkowie (opr. M. Krawczyk), suita kolędowa - ,,Gloria” (opr. M. Gabzdyl) i ,,W tę mroźną, cichą noc” (muz. F. Couperin).

                Po chórze z Pakosławia nastąpiła prezentacja gości z Ponieca. Należy do niego 25 członków. Dyrygentem i zarazem organistą jest Mieczysław Kasza. W sierpniu 2011 roku chór nagrał płytę z okazji 75-lecia swojej działalności. W Pępowie wykonali: ,,Twoja nam Jezu gwiazda jaśnieje”, ,,Dziecino słodka czemu drżysz”, ,,Cicha śnieżna noc”, ,,Mojego syneczka”, ,,Ziemię cichym snem”.

                Na końcu wystąpili gospodarze. Chórzyści z ,,Continuo” zaprezentowali utwory: ,,Za gwiazdą” (opr. J. Maklakiewicz), ,,Święta Panienka” (opr. J. Maklakiewicz), ,,W szopie, w szopie” (opr. J. Maklakiewicz),, ,,Chrystus nam się narodził” (opr. S. Stuligrosz) oraz ,,Serca ludzkie się radują” (opr. J. Maklakiewicz). Akompaniowała Lena Markowska. Po wykonaniu utworów do wspólnego kolędowania zostali zaproszeni chórzyści z Pońca i Pakosławia, by wspólnie z gospodarzami wykonać kolędy ,,Wśród nocnej ciszy” i ,,Dzisiaj w Betlejem”. Do śpiewania zostali także zachęceni zgromadzeni wierni. Po uroczystości wójt gminy wręczył pamiątkowe statuetki na ręce dyrygentów, a wiceprezes chóru Danuta Chudzińska ,,Continuo” obdarowała prezesów chórów nowymi pępowskimi emblematami. Po uroczystościach w kościele występujący śpiewacy zgromadzili się w Gminnym Ośrodku Kultury na poczęstunku i wspólnych śpiewach.

DSC05181

                W niedzielę, 21 stycznia, w Dniu Babci, Gminny Ośrodek Kultury zorganizował niezwykły Koncert Noworoczny. Miał on o tyle wyjątkowy charakter, że uczestnicy spotkali się o godz. 15:00 w odrestaurowanej sali wiejskiej w Babkowicach. Podobna impreza odbyła się już w 2015 roku, kiedy to także gospodarze Babkowic mogli się pochwalić wyremontowanym obiektem. Na początku spotkania głos zabrał wójt gminy Stanisław Krysicki. Wśród gości zasiadł również Senator RP Marian Poślednik. Po wójcie przemówił sołtys wsi – Konrad Pieprzyk – minutą ciszy pragnąc uczcić pamięć zmarłego radnego, Stanisława Kaczmarka. Jako ostatni z podziękowaniami wystąpił radny Babkowic – Dominik Szczęsny.

                Choć publiczność spotkała się na koncercie, jako pierwsza wystąpiła grupa maluszków ze szkoły w Skoraszewicach. Panie: Patrycja Plewa i Alicja Grobelna przygotowały dwa tańce swoich podopiecznych. Dziewczynki z grupy zerowej i klasy pierwszej zaprezentowały taniec aniołków i śnieżynek do aranżacji ,,Cichej nocy” oraz ,,Alleluja” Leonarda Cohena. Gdy dziewczynki ze Skoraszewic opuściły scenę, pojawiły się na niej chórzystki ze Szkoły Podstawowej w Pępowie. Chórek liczący około 50 osób wykonał świąteczny repertuar: ,,Biały śnieg i ty”, ,,Merry Christmas” oraz z życzeniami dla publiczności ,,Szczęśliwych dni”. Po gimnazjalistkach wystąpili goście specjalni z Kościana. Reprezentanci Szkoły Tańca ,,Poezja” zaprezentowali się  w dwóch blokach tematycznych. Na Koncert Noworoczny do Pępowa przybyli ze swym instruktorem, panem Romanem Wojdowskim. Julia i Mikołaj zaprezentowani zarówno tańce klasyczne jak i latynoamerykańskie, takie jak: samba, cha-cha, rumba i jive. Prezentacja kościańskiej pary była poniekąd zachętą do uczestnictwa w kursie tańca organizowanym przez GOK w każdy wtorek o godz. 19:00. Publiczność mogła się naocznie przekonać jak można nauczyć się tańczyć dzięki takim zajęciom!

                Na Koncercie Noworocznym nie mogło także zabraknąć solistów z niekoniecznie świątecznym repertuarem. Na scenie pojawiła się Klaudia Berger, która wykonała obcojęzyczny utwór ,,Molitwa”.  Dla publiczności zagrał także duet dęto-klawiszowy, składający się z pracowników GOK – Irek Chmielarczyk i Leszek Żelazny. Panowie udzielają nauki gry na instrumentach, ale także śpiewu przy Gminnym Ośrodku Kultury. Nie mogło także zabraknąć występu chór gminno-parafialnego ,,Continuo” z Pępowa. Chórzyści występowali na babkowickiej scenie już 6 stycznia 2015, podczas poprzedniego tutaj organizowanego Koncertu Noworocznego. Aktualnie chór liczy 35 członków. W Dniu Babci na babkowickiej scenie wybrzmiały kolędy: ,,Za gwiazdą”, ,,Święta Panienka” (solo: Danuta Chudzińska), ,,W szopie, w szopie”, ,,Serca ludzkie się radują” oraz z wspólnie z publicznością ,,Przybieżeli do Betlejem”, gdzie głos ludu dośpiewała Klaudia Berger. Chórowi akompaniowała Lena Markowska.

                Na babkowickiej sali pojawili się także członkowie Sekcji Teatralnej dla Dorosłych, działającej przy GOK z niezwykłym, zimowym spektaklem. Publiczność znalazła się w baśniowej krainie Andersena. W ,,Pastorałce dla bałwanów” przez publiczność przejechała w orszaku Pani Zima prowadzona przez konie, w towarzystwie dzieci obsypujących ją płatkami śniegu. Na scenie pojawił się też wesoły bałwanek, Andersen oraz śpiewające śnieżynki. Następnie publiczność została zaproszona do wspólnego ,,papapania”, do w rytmicznej piosenki Skaldów. Z życzeniami wybrzmiał wiersz księdza Jana Twardowskiego ,,Wiersz staroświecki”. Na zakończenie spektaklu wszyscy chętni otrzymali zimne ognie, przekazując sobie ,,Znak pokoju”.  Grupę teatralną zasilają głównie nauczyciele pępowskiej szkoły, ale także byli członkowie szkolnego kółka teatralnego. Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu jest pani Mirosława Bigaj. Sekcja wystąpiła już kilkukrotnie, m. in. uświetniając Dzień Kobiet czy Dzień Seniora oraz stworzyła spektakl na Noc Kupały. Ten spektakl można włączyć do kolejnego wielkiego osiągnięcia sekcji.

                Podczas koncertu zaprezentowały się także dwie grupy taneczne. Zespół K-team działający przy HUTNIKU w Gostyniu to grupa składająca się z sześciu dziewczyn, w tym aż trzech z naszej gminy. Taniec współczesny przygotowała Karolina Grobelna. Poprzednio można było zobaczyć ich występ podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gostyniu. Na zakończenie wystąpiły także cheerleaderki. Grupa została założona we wrześniu ubiegłego roku. Dziewczyny spotykają się dwa razy w tygodniu, by intensywnie trenować i ćwiczyć nowe figury gimnastyczne. Cheerleadering jest modną dyscypliną w Stanach Zjednoczonych, swą popularność zdobywa w Polsce dopiero od niedawna. Z uwagi na dużą liczbę wypadków podczas treningów jest uznawany za sport ekstremalny. Układy cheerleaderingu składają się z elementów gimnastycznych i akrobatycznych, tańca klasycznego, współczesnego oraz ich odmian, na przykład shuffle dance, który także został zaprezentowany.

                Wszyscy występujący otrzymali od Gminnego Ośrodka Kultury czekolady. Na zakończenie Koncertu Noworocznego sołtys Babkowic wraz z radą sołecką zaprosili uczestników i widownię na słodki poczęstunek oraz kolację. Gminny Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji Koncertu Noworocznego w Babkowicach, zarówno występującym, jak i współorganizatorom. Dziękujemy Kornelii oraz Kasi za pomoc w rozdawaniu czekolad oraz pani Marioli za robienie zdjęć, a także za liczne przybycie oraz udział w tegorocznym Koncercie Noworocznym odbywającym się w pięknie odnowionej sali w Babkowicach. Zachęcamy w przyszłym tygodniu do równie licznego udziału w Koncercie Trzech Chórów, który odbędzie się w kościele parafialnym. Wystąpią gościnnie chóry z Pakosławia oraz Ponieca.

DSC05030

            Takiego show w Pępowie jeszcze nie było! W sobotni karnawałowy wieczór mieszkańcy gminy spotkali się na kolejnym koncercie z cyklu biesiad śląskich. Nowej scenie w GOK-u wystąpili goście z Chorzowa. Koncert rozpoczął się o godzinie 19, ale niecierpliwi miłośnicy TVS zasiedli na widowni już o 17:30. Na kwadrans przed rozpoczęciem występu sala pękała w szwach, mieszcząc trzysta osób. Tym razem w Pępowie gościliśmy Mirosława Jędrowskiego. Wokalista karierę estradową rozpoczął jako perkusista młodzieżowego zespołu „Ryzalit”. Potem założył własny zespół „Ramaband”, w którym był perkusistą i wokalistą. Następnie trafił do Orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych, gdzie grał na werblu, talerzach oraz bębnie wielkim. Ponadto, był wokalistą wojskowego Bigbandu. W 1993 roku związał się z kapelą „Mniejsza o to”, gdzie był wokalistą, wodzirejem, autorem tekstów i muzyki. Tam właśnie narodziła się miłość do muzyki biesiadnej. W 1996 roku założył grupę „Mirosław Jędrowski z zespołem”. W towarzystwie dobrze dobranych dwóch tancerek, muzyków i wodzirejów wbił się na listy przebojów z piosenkami, które podbiły cały Śląsk: „Mamo ty serce mi dosz”, ”Jo niy wyjada stąd”, „Dej mi Dziubka”, ”Serca dwa”. Jędrowski jest prekursorem Biesiady w Swojskim Klimacie i tą drogą utworzył Żelazny Babski Comber, czyli 10 dniowy cykl imprez organizowanych w Domu Kultury Batory, gdzie zjeżdżają się Panie z całej Europy. W 2008 roku powstał hit „Nasza klasa S”, który podbił wszystkie listy przebojów, a nawet serca  londyńczyków. Mirosław Jędrowski jest wzorem innych artystów, autorem tekstów oraz muzyki. Jego piosenki są na listach każdego radia, trafiają do serc i zdobywają popularność wśród słuchaczy. Jest gwiazdą telewizji TVS i częstym gościem stacji telewizyjnych TVP 1, TVP 2, TVP Katowice. Mirosław Jędrowski jest zdobywcą mnóstwa prestiżowych nagród. Chodzą pogłoski, że po jego koncercie ludziom jest zawsze mało i chcieliby więcej! Właśnie dziś w Pępowie się o tym przekonaliśmy! Wokalista rozpoczął koncert programowym utworem ,,Jędrowski show”. Nie zabrakło też perełek z jego repertuaru: ,,Złotooki sen”, ,,Żółto-niebieski Śląsk”, ,,Mamo, ty serce mi dosz” oraz ,,Serca dwa”. Jędrowski bawił publiczność anegdotkami z życia, mając rewelacyjny kontakt z publicznością. Widownia dosłownie płakała ze śmiechu, gdy w dwóch przerwach wystąpił Robert Szafraniec w przebraniu kobiety oraz następnie wnuczka. Wykonania Mirosława uatrakcyjniały tancerki: jego żona – Bożena Jędrowska a także Jola Krawczyk. Stefan Ryłko, który jest akompaniatorem zespołu, w większości skomponował repertuar grupy. O Mirosławie można śmiało powiedzieć, że jest człowiekiem  bez barier, ponadto kulturalny i szarmancki. Występuje na scenie mimo trudności z poruszaniem się. Nie każdy wie, że w wyniku choroby nowotworowej artysta został pozbawiony nogi od połowy uda. Mimo przeciwności losu tryska energią, a Jędrowski Show to potężna dawka humoru, zabawy, uśmiechu, dobrej muzyki, kolorowych strojów i niegasnącego optymizmu. Pępowska widownia nie chciała wypuścić gościa ze sceny! Koncert trwał grubo ponad półtorej godziny, a bisom nie było końca. Na zakończenie widownia usłyszała premierowy utwór, który w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy wyemitowano w TVS.

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za dobrą zabawę i przypominamy, że już 10 lutego organizujemy kolejną biesiadę śląską – tym razem przybędzie Krzysztof Koniarek z zespołem. Już dziś zachęcamy do zakupu biletów w cenie 20 zł.  Dziękujemy także panom z OSP Babkowice za zabezpieczanie terenu i pilnowanie porządku podczas koncertu. Pawłowi Maciejewskiemu za przenocowanie zespołu Mirosława Jędrowskiego w ,,Gościńcu”. Dziękujemy akustykowi Piotrowi Kubiakowi za nagłośnienie imprezy.

            Jutro natomiast zapraszamy na salę do Babkowic na Koncert Noworoczny. Wystąpią zarówno wokaliści, soliści i instrumentaliści z gminy, jak i zespoły taneczne: z Kościana, Gostynia i cheerleaderki z Pępowa. Na scenie zobaczą państwo także sekcję teatralną dla dorosłych działającą przy GOK. Serdecznie zapraszamy – udział jest bezpłatny i można liczyć na poczęstunek. Koncert Noworoczny rozpocznie się o godz. 15:00.

DSC04906

Wczoraj, w niedzielę 14 stycznia, już po raz drugi dzieci i młodzież zaprezentowały się w II Pępowskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Gdy w Polsce grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, mieszkańcy naszej gminy mogli wesprzeć kampanię WOŚP pod tegorocznym hasłem ,,wyrównać szanse w leczeniu noworodków” wrzucając pieniądze do puszek kwestujących wolontariuszek z gimnazjum. Koncert rozpoczął się o godz. 15:00. Wśród publiczności zasiedli radni, a także sekretarz gminy - Katarzyna Kmiecik-Rosa oraz Senator RP Marian Poślednik. Poza tym publiczność solidarnie zasilili rodzice, dziadkowie i rodzeństwo występujących pociech, około trzystu osób. Występy rozpoczęły się od dzieci z przedszkoli: zarówno z Pępowa jak i Skoraszewic. Najmłodsi prezentowali się w przeróżnych choreografiach, prześlicznie przebrani za aniołki, z układami tanecznymi lub z instrumentami muzycznymi. Szczególne podziękowania za przygotowanie dzieci kierujemy nie tylko ku rodzicom, ale i opiekunkom grup, paniom: Anicie Basty, Agacie Norman, Lidii Machowskiej i Marii Tomczak, Alicji Olszak, Arlecie Sierszulskiej oraz Patrycji Plewie i Sylwii Begale. Na scenie pojawiło się około stu uczestników z trzydziestoma kolędami i pastorałkami. Najpopularniejszymi były: ,,Przybieżeli do Betlejem" a także ,,Gdy śliczna Panna". Oprócz tradycyjnych kolęd na pępowskiej scenie wybrzmiały także mniej znane utwory w tematyce około bożonarodzeniowej: ,,Skrzypi wóz”, ,,Grudniowe noce”, ,,Złota Jerozolima” czy w aranżacji disco-polo ,,Nasze Święta”. Koncert trwał półtorej godziny. Z racji tego, że przeglądy nie podlegają ocenie jury, wszystkie występujące w GOK-u dzieci otrzymały słodki upominek. Dziękujemy wszystkim uczestniczącym w wydarzeniu, zarówno prezentującym ze sceny kolędy i pastorałki jak i zainteresowanych na widowni. Dziękujemy dziewczynkom z gimnazjum za pomoc w wydawaniu czekolad i rozprowadzaniu biletów na zbliżające się koncerty biesiady śląskiej.

DSC04857

            6 stycznia w święto Objawienia Pańskiego w szkole w Skoraszewicach odbył się nietypowy poetycki koncert jeszcze w klimacie Bożego Narodzenia. Organizatorem spotkania był Gminny Ośrodek Kultury w Pępowie oraz szkoła w Skoraszewicach. Dla zgromadzonej publiczności poprowadzili go lokalni poeci: Sabina Klak i  Gabriel Roszak. Obydwoje poeci nawiązywali do swojego wiejskiego pochodzenia, gdyż uznają, że to dzięki niemu tkwi w nich duch poezji. Pani Sabina pochodzi z Pakosławia, natomiast pan Gabriel był w swojej rodzinnej miejscowości. Z tego powodu emocje były żywsze i bogatsze, a nawet pojawiła się trema. Poeci wystąpili w towarzystwie okrojonego zespołu MUS TRIO z Leszna. Po raz pierwszy zespół koncertował 10 maja 2013 roku w leszczyńskiej „Fabryce Cukierków”. Oprawę muzyczną do wierszy przygotował Przemysław Maćkowiak, gitarzysta zespołu, natomiast przepięknym wokalem zachwycała Sara Kicińska. Prowadzący program na zmianę czytali wiersze, opowiadali o tradycjach świątecznych – z czym związane jest ozdabianie choinek i skąd wywodzi się ten zwyczaj, co symbolizują bombki, jaka jest najstarsza polska kolęda i co ma wspólnego z kalendarzem. Spotkanie przebiegło w ciepłej, żartobliwej atmosferze, przy uprzejmej wymianie zdań prowadzących, ale także sympatycznych uszczypliwościach. Wiersze, także te śpiewane, w tematyce świątecznej często mówiły o codziennym zabieganiu, zapominaniu o istocie Bożego Narodzenia, ale także wspominały o dawnej zimowej atmosferze, kuligach oraz chodzeniu po kolędzie. Wiersz ,,Kolęda” ma szczególny wymiar z dwóch powodów: został napisany w gwarze wielkopolskiej, ale tematyka jest bliska sercu poety. Pan Roszak uwiecznił obraz Skoraszewic podczas kolędy, gdy jeszcze jako ministrant towarzyszył księdzu odwiedzającemu domy parafian. Prowadzący ubawił także publiczność anegdotką o swoim występie przed gwiazdorem, który obdarowywał dzieci prezentami, za zaśpiewanie kolędy lub powiedzenie wierszyka. Trwające półtorej godziny spotkanie zakończyło się wspólnie odśpiewaną kolędą a także życzeniami noworocznymi. GOK Pępowo kieruje podziękowania dyrektor szkoły, pani Ewie Śląskiej za pomoc w organizacji poetyckiego kolędowania i udostępnienie budynku.

DSC04731
    W Święto Trzech Króli 6 stycznia 2018 r. Pępowo ponownie włączyło się do nowej tradycji królewskiego orszaku. Pochód odbył się po Mszy Świętej o godz. 11:30. Już w kościele pojawili się Trzej Mędrcy ze Wschodu (Dawid, Piotrek i Kamil), niosący dary Panu Jezusowi. Mszę Świętą uświetnił chór gminno-parafialny ,,Continuo", po raz pierwszy wykonując w Pępowie kolędę ,,Szczęśliwa kolebko". Podczas kazania ksiądz proboszcz opowiedział dzieciom skąd pochodzi tradycja pisania na drzwiach liter "CMB", kim byli przybysze ze Wschodu, jakie dary przynieśli maleńkiemu Jezusowi i na jakich zwierzętach przybyli. Po Mszy Świętej wszyscy wierni w uroczystym pochodzie przeszli pod żłóbek na parkingu przy GOK-u. Uczestniczące w orszaku maluchy miały na głowach obowiązkowe korony, przypominające o uczonych ze Wschodu. Pod żłóbkiem doszło do rozwiązania dwóch konkursów: na kartkę świąteczną oraz na najpiękniejszą koronę. Konkurs na kartkę świąteczną zorganizował GOK i skierował propozycję do wszystkich mieszkańców gminy. Jury w składzie pracowników pępowskiego ośrodka kultury nie miało łatwego zadania podczas wyboru. Oceniano nie tylko szatę graficzną kartek, ale także innowacyjność, czasochłonność oraz zawartość, czyli świąteczne życzenia. Werdykt był następujący: pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Ratajewska z Pępowa, drugie miejsce przyznano Ewie Zieleniewicz z Pępowa, trzecie miejsce otrzymała Anna Wojciechowska z Pasierb. Pozostałe uczestniczki konkursu, które nie stanęły na podium, także zostały nagrodzone, otrzymując zestaw puzzli. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości artystycznej, prezentacja twórczości mieszkańców gminy w dziedzinie prac technicznych i plastycznych, rozpowszechnianie idei prac ręcznych jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu, a także rozwijanie kreatywności i twórczej wyobraźni mieszkańców gminy Pępowo. Po wręczeniu nagród chór ,,Continuo" odśpiewał dwie kolędy: ,,Bracia - patrzcie jeno" oraz ,,Kolęda - śpiewka". Drugi konkurs - na najpiękniejszą koronę - okazał się jeszcze trudniejszy do rozstrzygnięcia, gdyż dzieci były cudownie przygotowane i rzeczywiście dzięki nim korowód wyglądał fantastycznie. Podjęto więc decyzję, by wszystkie osoby mające na głowie korony otrzymały pierwsze miejsce! Zwycięzcy otrzymali słodki upominek ufundowany przez GOK. Na zakończenie została odśpiewana pierwsza i ostatnia zwrotka kolędy ,,Bóg się rodzi".
Gminny Ośrodek Kultury kieruje podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do Orszaku Trzech Króli:
- księdzu proboszczowi za odprawienie Mszy Świętej i poprowadzenie korowodu pod żłóbek,
- Kacprowi, Melchiorowi i Baltazarowi za odegranie ról Trzech Króli oraz pani Mirosławie Bigaj i siostrom zakonnym, które pomogły ich ucharakteryzować,
- dzieciom, które zechciały wziąć udział w królewskim orszaku, przygotowując w domu korony,
- chórowi parafialnemu za oprawę muzyczną
- OSP Pępowo za przygotowanie i zabezpieczenie terenu
- oraz wszystkim wiernym parafianom, którzy zechcieli po raz kolejny wziąć udział w pępowskim Święcie Trzech Króli.

zyczenia