DSC06344

            15 kwietnia po raz kolejny Gminny Ośrodek Kultury w Pępowie zorganizował Otwarte Powiatowe Mistrzostwa w Szachach i Warcabach. W tym roku frekwencja dopisała doskonale, przez co rozgrywki trwały aż 5 godzin, od 10:00. Uczestnicy wzięli udział aż w czterech kategoriach rodzajowych: 7 osób rywalizowało w szachach, w warcabach powstały natomiast kategorie dzieci do lat 12, pań oraz mężczyzn. Rywalizacja była zacięta, ponieważ oprócz pucharu wójta i nagród ufundowanych przez GOK, podczas turnieju w Pępowie mieli zostać wyłonieni zwycięzcy, którzy będą reprezentować powiat na szczeblu wielkopolskim już w tym tygodniu w Łęknie koło Wągrowcu. Sędzią w rozgrywkach szachowych był niezastąpiony Jacek Orzechowski, wielokrotny i wieloletni zwycięzca turniejów szachowych na różnych szczeblach. W komisji warcabowej natomiast zasiadł Edward Karpiński ze Starego Bojanowa, pasjonat gier logicznych, który zaledwie miesiąc temu zdobył trzykrotne Mistrzostwo Polski w warcabach: klasycznych, w kategorii seniorów; grze błyskawicznej, tzw. blitz oraz drużynowych. Sędziemu głównemu dopomagał Stanisław Glura. Podczas mistrzostw można było skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez GOK oraz wypić kawę lub herbatę. Po zaciętych rywalizacjach wynik był następujący:

Szachy (dorośli):

1 miejsce – Marek Norman

2 miejsce – Jacek Orzechowski

3 miejsce – Krzysztof Miecznikiewicz

Warcaby (dzieci do lat 12):

1 miejsce – Konrad Bazan (Gostyń)

2 miejsce – Adrian Błaszczyk (Dalabuszki)

3 miejsce – Adam Jarus (Sroki)

Warcaby (panie):

1 miejsce – Emilia Kulak

2 miejsce – Agnieszka Głogińska (Studzianna)

3 miejsce – Barbara Momot (Gostyń)

Warcaby (mężczyźni):

1 miejsce – Jarosław Błaszczyk (Dalabuszki)

2 miejsce – Stanisław Glura (Studzianna)

3 miejsce – Paweł Buczak (Babkowice)

            Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i cieszymy się z pasji do królowej wszystkich gier logicznych. Podobnie jak w ubiegłym roku nagrody w imieniu wójta wręczyła sekretarz, Katarzyna Kmiecik-Rosa. Swą osobą zaszczycił zawodników także członek powiatowej rady, Janusz Sikora, gratulując drużynie, która wyjedzie do Łękna reprezentować powiat gostyński.  

DSC06147

Wczoraj, 14 kwietnia pępowska drużyna cheerleaders działająca przy GOK skorzystała z zaproszenia i wzięła udział w IX Wielkopolskim Festiwalu Tańca ,,Tańczące Trzewiczki” w Ślesinie. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w tamtejszej hali sportowej. Organizatorami konkursu było: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ślesinie. Pępowskie cheerleaderki od miesiąca przygotowały układ taneczny, który zaprezentowały w sobotnie popołudnie. W konkursie wzięło udział dziewięć reprezentantek z naszej gminy: Julia Durak, Marysia Fabisiak, Dominika Gleń, Amelia Koncewicz, Ada Kwaśniewska, Julia Mierzyńska, Oliwia Nowacka, Wiktoria Okręt i Julia Wajn. Nasze dziewczyny dumnie reprezentowały gminę i powiat. Zaprezentowały się jako 56 zespół (z 65) stawiając na oryginalność i tańcząc shuffle dance – aktualnie modną, ale dość trudną technikę polegająca na szuraniu nogami. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy z podziękowaniami oraz skrzynkę jabłek. Choć pępowskie dziewczyny nie zajęły wysokiego miejsca na podium, nabyły sporo doświadczenia, świetnie się bawiły, miło spędziły dzień i zaistniały przed szeroką publicznością. Drużyna wciąż się formuje i zgrywa; jeśli lubisz tańczyć i ćwiczenia akrobatyczne i masz 12-16 lat: dołącz do nas! Najbliższe spotkanie już w piątek o 15:00.

zyczeniagok

galeria 18 20180319 1771619079

            Już po raz X Stowarzyszenie ,,Ziołowieś” we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizowała kiermasz rękodzielniczy. Choć w niedzielę 18 marca sklepy były nieczynne GOK aż tętnił od klientów i zwiedzających. Z racji tego, że była to jubileuszowa wystawa, każdy potencjalny kontrahent otrzymywał słodkości. W tej edycji zaprezentowało się ponad trzydziestu wystawców z przeróżnymi rękodzielniczymi wyrobami. W GOK-u ze swymi wyrobami zaprezentowały się panie: Iwona Kasperczak, Iwona Sarbinowska, Iwona Walczak, Agnieszka Lesiak, Alicja Gniazdowska, Alicja Gumrowska, Aneta Szymańska, Barbara Asłamowicz, Beata Zielińska, Danuta Kaczmarek, Elżbieta Lekowska, Elżbieta Zawadzka, Emilia Kaczmarek, Ewa Gaworska, Halina Wałęsa, Milena Matuszczak, Monika Przewoźna, Monika Rolnik, Renata Antoniewicz, Sylwia Roszak, Urszula Panek, Włodzisława Walczak oraz panowie: Jerzy Ptak, Marcin Brylewski, Mariusz Saniewski, Teodor Szałata, Zdzisław Kaczmarek, państwo Maria i Piotr Barańczak oraz  UTW Krobia i oczywiście ,,Ziołowieś” Pępowo. Stąd można było zakupić nie tylko świąteczne ozdoby takie jak bieżniki, torby, serwetki z palmami, kurczaczki czy wyszywane zajączki. Na jarmarku zagościły też naturalne kosmetyki i artykuły spożywcze jak miody czy wata cukrowa. Nabyć także można było w okazyjnej cenie nową książkę kucharską powstałą dzięki KGW Gębice, pod patronatem pana Jarosława Lisieckiego. Choć na zewnątrz szalała iście zimowa temperatura, każdy mieszkaniec gminy wchodzący do budynku GOK-u poczuwał tchnienie wiosny i tęsknotę za ciepłymi, rodzinnymi świętami wielkanocnymi.

            Każdego, kto chciałby wcześniej poczuć zbliżające się święta serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez GOK. Zasady są proste: wystarczy stworzyć jajko wielkanocne i dostarczyć do Gminnego Ośrodka Kultury do Niedzieli Palmowej, tj. 25 marca.

DSC05888

W ubiegły piątek 16 marca GOK Pępowo zorganizował już po raz czwarty warsztaty rękodzieła świątecznego. Dotąd ozdabiane były bombki i pisanki. Na ostatnich bożonarodzeniowych zajęciach pracowano na tworzywie ze szkła - kielichach. Także tym razem niezastąpiona instruktor - pani Monika Rolnik - zaproponowała, by przyozdabiać gładkie talerze oraz drewniane podstawki do jajek. Warsztaty planowo miały rozpocząć się o godzinie 19, ale wiele uczestniczek przybyłych przed czasem, rozpoczęło swe prace wcześniej - szczególnie te, które już po raz kolejny brały udział w zajęciach i wiedziały, jakie jest następstwo zadań. Tym razem suszenia było mniej, gdyż ozdobna warstwa składała się ze świątecznej serwetki i papieru ryżowego. Pani Monika zaproponowała także specjalny preparat, po użyciu którego zaistniała możliwość mycia wykonanego talerzyka w zmywarce bez uszczerbku na dekoracji!

               Do warsztatów organizowanych przez GOK przystąpiła maksymalna liczba uczestników - 70 osób (w tym jeden mężczyzna). Takie zajęcia to ciekawa forma spędzania wolnego czasu, która łączy stany i pokolenia. Najmłodsza uczestniczka miała 5 lat, ale przybyły też uczennice ze szkoły podstawowej i gimnazjum, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz emerytki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Panie, które pojawiły się choć raz na zajęciach z rękodzieła z przyjemnością biorą udział w kolejnych edycjach, zabierając ze sobą koleżanki czy rodzinę. Korzyści z udziału w świątecznych warsztatach jest mnóstwo.  Oprócz walorów edukacyjnych (początkowo niewiele osób znało technikę decoupage'u - dziś mieszkanki gminy Pępowo na własną rękę zakupują potrzebne materiały, by pracować w domowych warunkach),  można liczyć na ciepły napój i poczęstunek. Tym razem uczestniczki miały do wyboru ciasto francuskie, rozetki i kruche ciastka przygotowane przez piekarnię GS Pępowo. Ważne jest też to, że choć zajęcia rękodzieła są bezpłatne to wszystkie przyozdobione materiały panie otrzymują do domu, by dekoracje zdobiły świąteczne stoły.

               Tegoroczna edycja warsztatów rękodzieła świątecznego przepięknie wpisała się w niedzielny kiermasz wielkanocny organizowany przez Stowarzyszenie ,,Ziołowieś" i GOK Pępowo, na którym podobne wyroby można kupić. Zachęcamy do odwiedzania stoisk już dzisiaj 18 marca w godzinach 9:00 - 15:00. Z okazji dziesięciolecia można liczyć na słodkie upominki! Do zobaczenia!

 

DSC05829

                W sobotę 10 marca o godz. 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się Dzień Kobiet. Zainteresowanie koncertem było tak duże, że w przeciągu dwóch dni zostały rozprowadzone wszystkie bezpłatne bilety. Na sali pojawiła się maksymalna liczba widzów – 330 osób, nie tylko pań. U wejścia uczestnicy koncertu zostali poczęstowani słodkim upominkiem zasponsorowanym przez panią sołtys Marię Grzesiak oraz Pępowską Radę Sołecką. Jeszcze przed koncertem dyrektor GOK, Leszek Żelazny, złożył życzenia wszystkim paniom z okazji ich święta. Do życzeń dołączył się także przewodniczący rady, Zenon Rogala. Wśród widowni zasiadł także włodarz gminy Stanisław Krysicki z małżonką oraz zastępca wójta – Katarzyna Kmiecik-Rosa.

                W tym roku z okazji Dnia Kobiet GOK zorganizował koncert operetkowy. Zaprosiliśmy gości z Koluszek – Śpiewającą Rodzinę Kaczmarków. Synowie, Adam i Wojtek, zaprezentowali się w 9 edycji ,,MAM TALENT”, podbijając serca milionów widzów. Ich występy mają ponad 10 milionów wyświetleń na YouTube i mnóstwo pozytywnych komentarzy. W sobotni wieczór występowali wraz z rodzicami, którzy śpiewem zajmują się zawodowo. Pani Iwona, sopran dramatyczno-liryczny, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi i od 2006 roku współpracuje z Filharmonią Łódzką. Pan Piotr, tenor dramatyczny, także jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2000 roku współpracuje z Reprezentacyjnym Zespołem Wojska Polskiego w Warszawie. Wojtek, urodzony 25 lutego 1999 roku oprócz cudownego głosu barytona trenuje karate i inne sztuki walki oraz gra w klubie piłkarskim KKS Koluszki. Uczęszcza do klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach. Adaś, urodzony 9 lutego 2003 roku, uczy się w Gimnazjum nr 2 w Koluszkach. W swym dorobku mają już kilka płyt. Na pępowskiej scenie zaprezentowali przepiękne znane operetkowe utwory. Prowadzeniem zajęła się pani Iwona. Niedosyt wywołał najmłodszy syn, który ze względu na mutację nie mógł wykonać ,,Delilah”, prezentowaną przed Chylińską, Egurreolą i Foremniak. Urzekł jednak publiczność wykonaniem ,,Granady”. Mieszkańcy gminy mogli poza tym usłyszeć śpiewane w duecie przez panią Iwonę i pana Piotra m. in.:  ,,Księżniczka Czardasza”, ,,Tłumy fraków”, ,,Usta milczą, dusza śpiewa”, ,,Bo w Barcelonie”,  ,,Co się dzieje, oszaleję”.  Wojtek wykonał oczekiwany ,,Can’t help falling in love” oraz ,,Gdybym był bogaczem”, ,,Kiss me quick”, ,,Surrender”. Adam zaprezentował ,,Mamma” z dedykacją dla wszystkich mam, a w trójkę panowie wykonali ,,Brunetki, blondynki”. Na zakończenie cała rodzina wykonała wiązankę włoską. Po półtoragodzinnym koncercie oczywiście nie obyło się bez bisów. Po koncercie można było zdobyć autograf, zrobić pamiątkowe zdjęcie oraz otrzymać widokówkę z Wojtkiem, Adasiem lub całą śpiewającą rodziną.

Gminny Ośrodek Kultury kieruje podziękowania:

- pani Ewie Wojciechowskiej z galerii kwiatów na placu Cyryla Ratajskiego w Pępowie za przepiękne udekorowanie i efektowny wystrój sceny na Dzień Kobiet

- dziewczynom Kindze i Wanessie za pomoc w rozdawaniu słodkości

- OSP Pępowo za czuwanie nad porządkiem imprezy

- panom zajmującym się nagłośnieniem i oświetleniem koncertu

oraz wszystkim przybyłym za ogromne zainteresowanie, gorące przyjęcie wykonawców i dobrą zabawę.

                Natomiast miłośników biesiady śląskiej zapraszamy na koncert ZESPOŁU DUET KARO, który odbędzie się 28 kwietnia o godz. 20:00. Zachęcamy do szybkiego nabywania biletów w cenie 20 zł, gdyż zainteresowanie jest spore.

DSC05743

W ostatnią sobotę ferii, 24 lutego, jak każdego roku, GOK zorganizował Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym. Zawody rozpoczęły się o godzinie 10, choć wielu uczestników przybyło przed czasem, by się jeszcze rozgrzać. Dawniej w ping-ponga grywali wszyscy. Dziś jest to sport nieco zapomniany, odstawiony do lamusa, kultywowany tylko w niektórych rodzinach. Do zawodów przystąpiło niewielu uczestników, ale rozgrywki były rzeczywiście zacięte i na wysokim poziomie. Mistrzostwa przebiegły szybko, gdyż tenisiści mieli do dyspozycji aż cztery stoły. W samo południe nastąpiło wręczenie nagród ufundowanych przez GOK. Osoby, które zajęły miejsce pierwsze otrzymały kubki termiczne, miejsca drugie: głośniczki bezprzewodowe, a trzecie słuchawki. Turniej został rozegrany w czterech kategoriach. Poza tym wszyscy zawodnicy stojący na podium otrzymali puchary. Poniżej prezentujemy wyniki:


Kategoria kobiet (bez ograniczeń wiekowych):
1. Wiktoria Nowak
2. Klaudia Lewandowska
3. Lidia Domaniecka

Chłopcy (rocznik do 2005)
1. Albert Betowski
2. Artur Kamieniarz
3. Mateusz Łyszczak

Mężczyźni (roczniki 2001-1998)
1. Bartek Ptak
2. Kasper Grzywaczyk
3. Przemysław Matuszewski

Mężczyźni (roczniki 1997 i starsi)
1. Mateusz Kołodziejczak
2. Ireneusz Lewandowski
3. Jakub Nowak

konkurs na pisankę

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie
na wielkanocną pisankę!
Wystarczy wykonać świąteczne jajko
i dostarczyć do GOK-u do 25 marca.
Konkurs dla wszystkich mieszkańców gminy!
Regulamin tutaj.

DSC05706

W środę 21 lutego GOK Pępowo zorganizował spektakl teatralny zapraszając do współpracy STUDIO KRAK-ART z Krakowa. Przedstawienie pt. ,,Zima u Kubusia” przyciągnęło na widownię około stu dzieci z opiekunami. Spektakl rozpoczął się punktualnie o 14:00 i trwał godzinkę. Dzieci mogły spotkać Kubusia Puchatka, Prosiaczka, Królika, Kłapouchego i Tygryska. Uczestnicy spektaklu kilkukrotnie zostali zachęceni do wspólnych zabawach ruchowych z bohaterami Stumilowego Lasu. Na moment także na scenie pojawiła się Pani Zima z uwagami i przestrogami na ferie. Uczestnicy przedstawienia wzięli udział w wędrówce do ogródka Królika, spacerowali po lesie, ale także pomogli odkopać dojście do schowka z marchewkami. Najmłodsi dowiedzieli się dzięki spektaklowi, jakie ptaszki zostają w Polsce na zimę i co można zrobić, by o nie zadbać. Dzięki dorosłej ochotniczce z publiczności Kłapouchy odzyskał ogon, ku uciesze dzieci. Udział w przedstawieniu był bezpłatny i gwarantował najmłodszym świetną zabawę w rytm muzyki i w towarzystwie przyjaciół Kubusia Puchatka.

DSC05671

W sobotę 17 lutego już po raz drugi Gminny Ośrodek Kultury zorganizował TURNIEJ FIFY 18 na xbox-ie one, który jest dostępny na co dzień w ,,Klubie na piętrze”. W tym roku do zawodów przystąpiło 24 uczestników z gminy Pępowo. Poziom trudności był zaawansowany i ambitny, gdyż chętni gracze są rzeczywiście miłośnikami FIFY i prawie każdego dnia rozgrywają domowe turnieje. Choć w ubiegłym roku przystąpiło do turnieju więcej graczy, bo 32, właśnie ten rok obfitował w mnóstwo sensacyjnych sytuacji. Stad też na ekranie siedmiokrotnie zobaczyliśmy żółte kartki, a aż w dwóch meczach zawodnicy zostali wyrzuceni z boiska za poważne przewinienie. Trzy razy chłopcy musieli rozegrać mecz poprzez dogrywki, a raz nawet zdarzyły się rzuty karne. Turniej rozpoczął się o godzinie 12, choć z małym poślizgiem, gdyż pierwszy gracz zaspał. Najstarszy zawodnik, który wziął udział w rozgrywkach miał 26 lat, najmłodszy natomiast 10. Nie oznaczało to jednak, że młodsze pokolenie dało się łatwo pokonać. Bywały mecze, w których młodszy uczestnik wygrał z szesnastolatkiem sześcioma golami do zera, ale rekord padł, gdy wynik meczu pozostał 7:0. W związku z tym, że turniej rozegrany został systemem pucharowym (knock-out), już podczas piątkowego losowania okazało się, że w rundzie eliminacyjnej  odpadnie jeden z ubiegłorocznych finalistów.  Panowie z pierwszym i drugim miejscem z ubiegłego roku musieli stoczyć ze sobą walkę już na pierwszym etapie. Stąd turniej zakończył się o godzinie 18 wynikiem:


I miejsce – Paweł Sobuś
II miejsce – Bartek Ptak
III miejsce – Kajtek Hojny.

Chłopcy otrzymali w nagrodę dyplomy, akcesoria sportowe oraz gry planszowe ufundowane przez GOK. Poza tym każdy uczestnik otrzymał w ramach pocieszenia słodki upominek. Już dziś zapraszamy w najbliższą sobotę 24 lutego na kolejny turniej z narodami, tym razem w sali sportowej GOK rozegrane zostaną mecze tenisa stołowego. Zapisy w dniu turnieju o godzinie 10!