galeria 77 20170911 2019642158
10 września, zgodnie z zapowiedzią, odbyła się ostatnia rowerówka zorganizowana w tym roku przez GOK. Od rana pogoda nie rozpieszczała: było mżysto i zimno. Mimo tego na zbiórce o 14:30 pojawiło się 40 osób. Jak zawsze wyruszył z nami wóz strażacki, zabezpieczający podróżujących. Ostatni wyjazd został zaplanowany z dłuższym przystankiem w Domachowie, gdzie odbywał się VII Festiwal Tradycji i Folkloru. Na miejscu byliśmy po godzinie 16:00. Przejechaliśmy przez Dąbie, siedlecki las i Rębowo, gdzie zatrzymaliśmy się na krótszy postój. Po zaparkowaniu rowerów każdy uczestnik wyjazdu otrzymał talon od pracowników GOK-u, będący do zrealizowania na stoisku państwa Kaczmarków, a upoważniający do otrzymania ciepłego posiłku (kiełbaska, bigos) i butelki wody. Na domachowskim Festiwalu spędziliśmy półtorej godziny, oglądając występujące na scenie zespoły. Poza tym zwiedziliśmy stoiska rękodzielnicze, które przyciągały oko barwnymi rzeczami i gastronomiczne, zachęcające przez smakowite zapachy. Na niektórych z nich serwowano bezpłatne przystawki lub zachęcano do skosztowania lokalnych likierów. Mieliśmy możliwość posłuchania koncertu kapeli słowackich Gajdoszy, mogliśmy zakupić promocyjną płytę „Wesele Biskupiańskie”, a poza tym obejrzeć wystawę „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu” - Europejskiej Dni Dziedzictwa w Wielkopolsce. O 17:30 zebraliśmy się ponownie, by wyruszyć do Pępowa. Tym razem jechaliśmy przez Ludwinowo i Kościuszkowo, po drodze rozstając się z mieszkańcami tych miejscowości.

            Cieszymy się niezmiernie, że mimo różnej aury mieszkańcy Pępowa i okolic tak chętnie i licznie uczestniczyli w naszych rowerówkach. Dziękujemy tym, którzy znajdowali czas, siły i chęci na wyjazdy, a przede wszystkim tym uczestnikom, którzy wzięli udział we wszystkich sześciu rajdach! Pokonaliśmy około 170 km we wszystkich wyjazdach. Dziękujemy panu Janowi Szpakowi, który zawsze chętnie prowadził grupę, jadąc na czele peletonu. Dziękujemy niezastąpionej pępowskiej Straży Pożarnej, dzięki której za każdym razem dojeżdżaliśmy bezkolizyjnie do celu. Niestety warunki pogodowe nie sprzyjają już rowerowym wojażom, dlatego w ramach zdrowego spędzania czasu GOK zachęca do uczestniczenia w jesiennej edycji KIJOMARSZÓW (8 km), zaplanowanych na piątki: 15 września, 6 października i 3 listopada. Do rowerówek natomiast wrócimy w przyszłym roku, od 1 maja.

SIŁOWNIA2017 18
Zachęcamy do korzystania z odrestaurowanej w marcu siłowni!
Od września wracają zajęcia dla młodzieży z instruktorem!
Serdecznie zapraszamy!
Zacznij już dziś i ciesz się nienaganną sylwetką,
 zdrowiem i promiennym wyglądem!

konkurs foto wakacje
Masz ciekawe zdjęcia z wakacji?
Chcesz się podzielić nimi z innymi?
Lubisz zbierać lajki?
Zachęcamy do udziału w konkursie!
Czasu jest sporo, a pomysłów tysiące !
Regulamin w linku.

galeria 261 20170828 1982361024

            Dobiegł końca w większości przypadków okres prac żniwnych na polach. Z tej okazji w Pępowie jak każdego roku celebrowano dożynki gminno-parafialne. Wydarzenia związane z świętem plonów rozpoczęły się już w piątkowy wieczór na Orliku w Pępowie. Rozegrano tam nocny dożynkowy turniej piłki nożnej. Następnego dnia także położono nacisk na sport i dbanie o formę. Na Cegielni zorganizowano zawody w formule cross. Można było wziąć udział w zmaganiach uczestników z całego kraju i kibicować sportowcom. Poza tym na stoiskach cateringowych znalazło się miejsce dla produktów wysokobiałkowych i odżywek. Zainteresowani mogli skorzystać ze stoisk dietetyków i wykonać bezpłatną analizę budowy ciała. Główne uroczystości zostały jednak zaplanowane na niedzielę, 27 sierpnia.

            O 11:30 rozpoczęła się msza dożynkowa dziękczynna, na której pojawiły się delegacje z wieńcami i uroczyście zaśpiewał chór gminno-parafialny „Continuo”. Ksiądz proboszcz w kazaniu nawiązywał do długotrwałej tradycji szacunku do chleba. W swej homilii cofnął się do czasów, gdy rolnicy własnymi rękoma wiązali snopy siana, a przed siewem święcili nasiona i poświęconą wodą kropili pola. Podczas mszy świętej zostały także przekazane dwa chleby dla wójta gminy i księdza proboszcza, który postanowił podzielić się z senatorem. Po mszy dziękczynnej korowód dożynkowy przeniósł się na stadion sportowy, gdzie od godziny 14:00 zainteresowani mogli skorzystać ze stoisk z poczęstunkami przygotowanymi przez poszczególne Koła Gospodyń Wiejskich z każdej wioski. Natomiast po drugiej stronie boiska zorganizowano wystawy i kiermasz, gdzie można było nabyć przepyszne naturalne soki, miody, wytwory rękodzielnicze, zabawki czy maści i kosmetyki. Na stadionie odbył się też pokaz jałówek, które zostały zaprezentowane przez swych hodowców. Zwyciężyły podopieczne Darka Klupsia, Grzegorza Jackowskiego i Grzegorza Koniecznego. Atrakcją stało się wypuszczenie gołębi przez pana Piotra Snelę z Magdalenek. Odbył się też konkurs witaczy dożynkowych, w którym to dzieci poprzez głosowanie podjęły decyzję o zwycięskiej wiosce. Imprezę poprowadził Stanisław Sielicki. W międzyczasie zorganizowano pokaz sekcji taekwondo KS Tiger Wielkopolska oraz turniej tenisa. Ogromnym zainteresowaniem okazał się koncert gwiazdy disco polo Pudzian Band zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury. O godzinie 20:00 słowami piosenki dyrektor GOK, Leszek Żelazny, przywitał zgromadzoną publiczność, przedstawiając przybyłych gości: wokalista Krystian Pudzianowski (brat strongmana Mariusza), urocze tancerkami: Anna Zientara i Joanna Dziadczyk oraz  didżej Artur Grzeszczak. Zespół na co dzień można usłyszeć i  zobaczyć na wielu koncertach oraz w programach telewizyjnych, choćby w POLO TV czy oficjalnym koncie youtube. Nowy projekt solowy z muzyką dance, profesjonalne tancerki i efekty pirotechniczne w 100 procentach wywołują pozytywne emocje wśród publiczności.

            Koncert zakończył się morzem oklasków, bisami i godzinnym spotkaniem z fanami, gdzie można było otrzymać pocztówkę z autografem oraz wymienić uścisk dłoni z gwiazdą disco polo oraz poprosić o wspólne zdjęcie. Po występie zespół udał się na wypoczynek do ,,Gościńca Pępowo”, by odpocząć przed ponad sześciuset kilometrową trasą. Po koncercie spragnieni zabawy mieszkańcy gminy bawili się do północy z zespołem RATMIX.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek. Podziękowania składamy sponsorom: panu Sebastianowi Koncewiczowi a także panu Pawłowi Maciejewskiemu za ugoszczenie zespołu. Dziękujemy panu Bogusławowi Kaczmarkowi za sprawowanie pieczy nad energią elektryczną. Dziękujemy także zgromadzonej publiczności, bo gwiazda disco polo przyjechała specjalnie dla Was!

galeria 26 20170807 1722414710

W ostatnią niedzielę, 6 sierpnia po raz kolejny wyruszyliśmy na przejażdżkę rowerową. Punktualnie o godzinie 15:00 spod GOK-u wyjechało 70 osób. Pogoda świetnie dopisywała. Było nieco wietrznie, zatem upał nie dawał się we znaki. Trasa została zmodyfikowana podczas jazdy, by dostosować ją do podróżujących. Pilotem rajdu po raz wtóry był niezastąpiony pan Janek Szpak.  Naszym celem stałą się tym razem Biskupizna. Z Gębic udaliśmy się do Ludwinowa, następnie do Sułkowic, dalej do Wymysłowa, Starej Krobi i Domachowo, gdzie zatrzymaliśmy się pod kościołem na dłuższy postój. O 16:40 pojechaliśmy dalej: do Rębowa i Ludwinowa, by tu zatrzymać się w agroturystyce ,,Bajka”. Wszyscy uczestnicy rajdu mogli tutaj posilić się pyszną zupą węgierską oraz schłodzić zimnymi napojami. Po obiedzie uczestnicy wypili kawę i herbatę według preferencji. Po poczęstunku, około godziny 18:00 grupa się rozdzieliła. Część z okolicy pojechała w kierunku domów, pozostali zwartym peletonem powrócili do Pępowa.

Jak zawsze pępowskich rowerowiczów asekurowała nasza straż. Gminny Ośrodek Kultury kieruje ku nim serdecznie podziękowania! Szczególnie Agacie i Piotrowi za prowadzenie wozu strażackiego i podwiezienie dwóch uczestników wraz z ich niesprawnymi rowerami. Dziękujemy także wszystkim rajdowiczom za tak chętne uczestnictwo w naszych wyjazdach i miłe spędzenie kolejnej niedzieli.

Był to już piąty wyjazd z zaplanowanego cyklu, przed nami jeszcze dwa. Stąd szczególne zaproszenie do osób, które dotąd nie skorzystały z oferty rowerowej, a mają jednoślad i lubią nim jeździć. Najbliższy wyjazd odbędzie się 10 września nowo otwartą drogą. Prosimy o rezerwowanie terminu ! Szczegóły niebawem.

twoja trasa wielkopolskie

 

I edycja konkursu dla mieszkańców woj. wielkopolskiego

„Twoja ulubiona trasa rowerowa w województwie wielkopolskim”

Drodzy Mieszkańcy!

Czy są wśród Was entuzjaści wycieczek rowerowych? Nie wyobrażacie sobie weekendu bez Waszych ulubionych dwóch kółek? Do pracy jeździcie rowerem? Świetnie się składa! Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez serwis aukcji transportowych Clicktrans.pl. Jedyne, co musisz zrobić to przekonać nas, że to właśnie Twoja ulubiona trasa rowerowa ma w sobie to coś! Oceniamy nie samą trasę, ale atrakcyjność jej przedstawienia.

Forma pracy:

  • mapa + opis
  • tekst do dwóch stron A4, w formacie .doc lub .pdf
  • zdjęcia lub materiał filmowy (Twojego autorstwa)

Zasady:

  1. Do udziału w konkursie zapraszamy mieszkańców woj. wielkopolskiego w wieku od 15
    do 115 lat.
  2. Proponowana przez Ciebie trasa powinna znajdować się w większości w obrębie województwa wielkopolskiego.
  3. Nie ograniczamy konkursu tylko do oficjalnie wyznaczonych szlaków rowerowych! Tematem Twojej pracy może być dowolna, ulubiona trasa.
  4. Praca może być napisana w języku polskim lub angielskim.

SUMA NAGRÓD 2000 zł

I miejsce: 1000zł

II miejsce: 600zł

III miejsce: 400zł

 

Aby wziąć udział w konkursie wyślij swoją pracę na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W temacie maila wpisz: Moja trasa rowerowa

Zwycięskie prace zostaną opublikowane na blogu http://www.info.clicktrans.pl/ lub http://clicktrans.com/blog/ w celu promocji trasy w Polsce i za granicą.

Czekamy na Twoją pracę konkursową do 13 sierpnia 2017 r.

Więcej szczegółów i regulamin pod adresem: https://clicktrans.pl/info/konkurs-rowerowy-wielkopolskie

wakacje

Wakacje GOK Pępowo 2017

Dla dzieci i młodzieży GOK kieruje wakacyjną ofertę, bazującą na cyklicznych spotkaniach edukacyjno-zabawowych. Program zaplanowany jest w taki sposób, by każdego dnia dziecko – czasem z pomocą rodziców – mogło wybrać zajęcia zgodnie ze swoim harmonogramem dnia. Spotkania są interaktywne, każdego dnia pobudzające inny wachlarz zainteresowań najmłodszych. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, a ich uczestnicy mogą liczyć na nagrody za systematyczność i frekwencję.  Zachęcamy do zapoznania się z naszą wakacyjną  ofertą.

BAJKOWE PORANKI – to cykl filmów animowanych, zarówno nowych jak i klasyki kina. Dzieci wraz z filmowymi bohaterami będą odkrywać nowe horyzonty, poszerzać słownictwo, uczyć się empatii. Wybieramy historie z największych wytwórni filmowych, rekomendowanych przez pedagogów i ludzi kina. Dzieci zobaczą filmy najlepszych producentów, często opierających swe filmy na najpiękniejszych baśniach. Spotkania odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 10:00 w ,,Klubie na piętrze” i trwają 70-120 minut (w zależności od długości filmu).

WARSZTATY WOKALNO-JĘZYKOWE – propozycja skierowana dla dzieci i młodzieży, nie tylko dziewczynek! Na zajęciach wybierzemy się w podróż po krajach Europy, by zapoznać się z najbardziej popularnymi hitami na przestrzeni lat. Dodatkowo na każdym spotkaniu w ramach wstępu odbywać się będzie krótki ćwiczeniowo-zabawowy wykład związany z emisją głosu i aparatem głosowym. Poza tym kładziemy nacisk na poznawanie różnych słówek z każdego zakątka Europy. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek o godzinie 13:00 w ,,Klubie na piętrze” i trwają do godziny 14:30.

ZABAWY RUCHOWE – skierowane głównie do dzieci ze szkoły podstawowej i przedszkoli. Zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Swą aktywność fizyczną dzieci wykażą w zabawach ruchowych, wyścigach, grach w piłkę, torach przeszkód. Zabawy dostosowane będą do ilości i wieku dzieci uczestniczących w spotkaniach. Ćwiczenia odbywają się w każdą środę o godzinie 11:00 w sali gimnastycznej i trwają do godziny  13:00.

ZAJĘCIA AKTORSKO-FILMOWE – to zajęcia, na które szczególnie zapraszamy młodzież interesującą się grą aktorską, dziennikarstwem, reportażami, pracą nad nagłośnieniem i oświetleniem. Będziemy pracować nad projektem, o szczegółach którego zapoznamy się na pierwszym spotkaniu. Zapraszamy na casting w czwartek w samo południe, a kolejne spotkania (związane z pracą w plenerze) zostaną uzgodnione na pierwszych zajęciach.

            Ponadto zapraszamy każdego dnia na indywidualne zajęcia w sali gimnastycznej, siłownię oraz korzystania z X-BOX (poniedziałek-piątek, godz.12:00-15:00).

galeria 12 20170703 1855408327

2 lipca jak każdego roku w Borku Wielkopolskim odbył się odpust zupełny. Gminny Ośrodek Kultury postanowił z tego tytułu zorganizować pielgrzymkę rowerową, jako że w Pępowie jest wielu miłośników rowerówek, a tradycja pielgrzymowania do Borku istnieje już prawie 20 lat. Niestety niepewna pogoda nie przyciągnęła zbyt wielu osób, nawet tych, którzy się zapisali. O godzinie 9:00 spod GOK-u wyruszyła piętnastoosobowa grupa, która już o godzinie 11:00 dotarła do Borku. Przed sumą odpustową ku czci Pocieszenia NMP o 12:00 była możliwość skorzystania ze spowiedzi i wysłuchania Koncertu Muzyki Folkowej i Kościelnej w wykonaniu Witkowskiego Zespołu Flażoletowego ,,Wietrzyki” pod kierownictwem Iwony Walkowiak-Piórkowskiej. Sumę Pontyfikalną odprawił ksiądz biskup Zdzisław Fortuniak, witając na niej pielgrzymów, w tym grupę rowerową z Ośrodka Kultury w Pępowie. W kazaniu ksiądz biskup nawiązywał do Zwiastowania oraz peregrynacji Maryi do świętej Elżbiety, do Ain Karem. Po udzieleniu błogosławieństwa zaproszono wiernych na ,,budy”. Także uczestnicy pielgrzymki udali się na piknik, gdzie zostali poczęstowani kawą, herbatą i pysznym plackiem drożdżowym. Szczęśliwi i umocnieni Maryjnym Pocieszeniem o 16:30 wrócili do Pępowa.

DSC03060

W dniu 25 czerwca na Placu Cyryla Ratajskiego Gminny Ośrodek Kultury zorganizował pierwszy Pępowski Maraton Zumby. Dotychczas GOK zapraszał na wiele konkursów i przeglądów związanych z promocją śpiewu. Tego dnia postawił jednak na taniec. Organizatorzy festiwal pozwolili sobie nazwać ,,maratonem”, gdyż zaplanowane zostały trzygodzinne intensywne ćwiczenia, z przerwą na pokaz jogi.

Warto wspomnieć, czym jest owa energetyzująca zumba, że budzi powszechne zainteresowanie wśród pań dbających o sylwetkę. Choć nazwa podobna do zorby, nie należy mylić tych dwóch pojęć. Zumba to taniec zainspirowany połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness. Został opracowany przez tancerza i choreografa Alberto "Beto" Pereza w Kolumbii w latach 90. XX wieku. Zumba zawiera w sobie elementy tańca i aerobiku. Choreografia łączy hip-hop, sambę, salsę, mambo, a nawet sztuki walki oraz elementy Bollywood i tańca brzucha. Wykorzystywane są także elementy treningu siłowego oraz treningu cardio. Instruktorzy mogą zdobyć kilka stopni tzn. Zumba Basic, Toning, Aqua, Gold, Kids, Zumbatomic, In the circuit. W Pępowie działa sekcja zumby przyciągając nawet czterdzieści pań na jednych co środowych zajęciach.

Impreza na pępowskim Placu Cyryla rozpoczęła się o godzinie 16:00. Święto tańca prowadzone było przez trzy osoby: Aleksandrę Pazołę, Joannę Kaczor i zaproszonego gościa z Bydgoszczy: Pawła Milhausena. Pani Ola jest instruktorem aerobiku i zumby i zajęcia te prowadzi w Gminnym Ośrodku Kultury. Na co dzień jest nauczycielem wychowania fizycznego, a od niedawna także wychowania przedszkolnego. Poza tym w wolnych chwilach gotuje i piecze: lubi kuchenne eksperymenty zarówno jak tradycyjna polską kuchnię. Oprócz tego kocha wszelkie aktywności fizyczne na świeżym powietrzu. Joanna Kaczor to osoba znana mieszkańcom Pępowa, gdyż dziesięć lat pracowała w Centrum Sportowo-Kulturalnym jako animator kultury i sportu. Od 11 lat wraz z mężem kieruje własną szkołą Desperado w Gostyniu, którą nazywa fabryką tańca. Oferta szkoły obejmuje zajęcia dla dzieci i dorosłych, od baletu przez taniec towarzyski, hip-hop po zumbę. Dużym zainteresowaniem cieszą cię lekcje indywidualne dla par i nowożeńców. Wraz z paniami na scenie wystąpił gość specjalny – Paweł Milhausen. Choć swoją przygodę z tańcem rozpoczął w wieku 8 lat od stylów standardowych, to z czasem odkrył, że ma latynoamerykańską duszę. Do certyfikatu trenera tańca towarzyskiego i Step Basic Fitness doszła zatem licencja instruktora Zumby Fitness. Jego zdaniem dynamiczne połączenie aerobiku i kroków znanych z salsy, flamenco, samby, cha-chy czy rumby to nie tylko gwarancje dobrej zabawy.

Maraton zumby odbył się w dwóch półtoragodzinnych blokach, z przerwą na pokaz jogi. Dla zgromadzonej widowni poprowadziła go pani Katarzyna Święcicka. Pani Kasia jest instruktorką fitness i jogi. Zajęcia z tych dyscyplin prowadzi w Gostyniu, w klubie Sporty Walki. Natomiast zajęcia ABT kształtujące sylwetkę prowadzi w GOK-u w Pępowie. W maratonie udział wzięło około 100 tańczących uczestników. Ku naszej radości wśród ogromnej rzeszy pań można było wypatrzeć i tańczących panów. Instruktorzy kolejno wchodzili na scenę ze swymi ulubionymi układami. Maraton rozpoczęła pani Ola, następnie pojawiła się pani Asia, na końcu zaproszony gość, pan Paweł. Ogromne brawa należą się wszystkim uczestniczkom, które w prażącym słońcu wytrwały w trzygodzinnym tańcu, od czasu do czasu tylko robiąc przerwę na łyk wody. Wiele elementów było zupełnie nowych dla tańczących, gdyż – jak zauważyła pani Asia – każdy instruktor ma indywidualny styl prowadzenia zajęć. Mimo tego uczestnicy nie bali się układów i świetnie sobie poradzili w nowej sytuacji. Podczas godzinnego treningu zumby można spalić 800 kcal, stąd warto zauważyć, że w niedzielę na Placu Ratajskiego w Pępowie łącznie straciliśmy 240 000 kcal !

Gminny Ośrodek Kultury kieruje podziękowania straży za zabezpieczenie terenu, pani Julii Matyli za udostępnienie pomieszczenia a także pracownikom wydziału służb technicznych Urzędu Gminy za przygotowanie miejsca i sceny. Dziękujemy instruktorom zumby za wspaniale spędzony czas i poprowadzenie przez nich niedzielne ćwiczenia ruchowe. Cieszący się dużym zainteresowaniem maraton tańca, wyzwolonej energii i spalania kalorii zostanie zapewne w Pępowie powtórzony w przyszłym roku.

19250651 878553112283033 1775306850175834056 o

Imprezy plenerowe to przedsięwzięcia wymagające dużego zaangażowania i cierpliwości, gdyż zdarza się wielokrotnie, że zaplanowane punkty programu są zdruzgotane przez pogodę. Tak było i 23 czerwca, gdy poranny deszcz niepokoił organizatorów Pępowskiej Nocy Świętojańskiej. Na szczęście wieczorem się nieco wypogodziło, aczkolwiek wciąż było chłodnawo. Kupalnocka to jednak takie wydarzenie, którego nie sposób przenieść, gdyż jest to świętowanie przesilenia letniego, najkrótszej nocy w roku, ściśle związane z konkretną datą. Gminny Ośrodek Kultury wraz z Uniwersytetem III Wieku imprezę zaplanował na zbiorniku ,,Cegielnia” na godzinę 20:00. Po otwarciu uroczystości (którą po raz pierwszy w Pępowie UTW organizowało już w ubiegłym roku) prezes UTW – Dorota Hudzińska podsumowała rok akademicki 2016/2017 kierując podziękowania swoim członkiniom. Po części oficjalnej o występ został poproszony chór gminno-parafialny ,,Continuo”. Chórzyści tym razem pojawili się ze świeckim repertuarem. Wykonali tylko kilka utworów, gdyż śpiewanie bez nagłośnienia i w plenerze – na otwartej przestrzeni – jest dość trudne. Śpiewacy wykonali utwory z różnych epok, a dwa z nich były ich debiutem: ,,Służyłem ja Tobie” (wiek XVII), ,,Kochaj mnie” (Elvis Presley) ,,Beskidzki Harnasiu” (w opracowaniu Jana Maklakiewicza), ,,Od nocy do nocy” (z akompaniamentem dyrygenta, Leszka Żelaznego) oraz ,,Kum i kuma”. Po występie chóru nastąpiła wspólna biesiada z uczestnikami i zebranymi gośćmi, wśród których pojawił się poseł na Sejm RP Marian Poślednik oraz przewodniczący rady gminy – Zenon Rogala. Gdy uczestnicy Pępowskiej Nocy Świętojańskiej śpiewali biesiadne piosenki takie jak: ,,Ukraina”, ,,Hej bystra woda”, ,,Szła dzieweczka”, w międzyczasie można było skorzystać z bufetu przygotowanego przez ZM Kaczmarek oraz poczęstować się ciepłą kawą, herbatą i pysznym ciastem drożdżowym, które ufundowało GS ,,Samopomoc Chłopska”. Śpiewy prowadzone przez kilka chórzystek pana Żelaznego trwały do godziny 22. O tej porze rozpoczęło się widowisko kupalnocki przygotowane przez sekcję teatralną działającą przy GOK oraz gimnazjalistki ze szkoły w Pępowie. Scenariusz spektaklu sporządziła Mirosława Bigaj, aktorami stali się głównie nauczyciele z pępowskiej szkoły. Widowisko było o tyle nietypowe, że dubbingowane. Ze względu na ubiegłoroczne problemy z nośnością dźwięku oraz zawodnością nagłośnienia nad wodą sekcja teatralna od maja nagrywała słuchowisko, które bardzo ułatwiło pracę aktorom w piątkową noc. Koordynowaniem nagrań oraz oprawą muzyczną zajął się Leszek Żelazny. W związku z taką formą wydarzenia powstały barwne foldery, które gimnazjalistki rozprowadzały wśród widowni w cenie dwóch złotych. Folder zawierał przedpremierowe fotografie, teksty wykorzystanych utworów i piosenek (hymnem Pępowskiej Nocy Świętojańskiej obrano utwór ,,Wiła wianki”, który został wykonany na trąbce przez Wojtka Grześkowiaka, ucznia pępowskiego gimnazjum), a także informacje, kto wcielił się w daną postać i udzielał głosu. Dochód ze sprzedanych folderów zostanie przeznaczony na potrzeby sekcji teatralnej. Część pierwsza widowiska działa się na wałach na Cegielni. Widzowie usłyszeli ,,Pierwiosnek” Adama Mickiewicza oraz dwa fragmenty ,,Nocy Świętojańskiej o Sobótce” tegoż romantycznego autora, z których jeden był śpiewany. Następnie wykonano ,,Wiła wianki” z akompaniamentem trąbki i układem tanecznym wykonanym przez gimnazjalistki, przygotowane przez Karolinę Grześkowiak. Dalej widowisko przeniosło się nad wodę, do ogniska, które przyjemnie ogrzało aktorów i publiczność. Tutaj wykonano taniec ,,Koło Jana”, a następnie zostały puszczane piękne nenufary przygotowane przez panie z UTW. Takie wianki zebrani uczestnicy kupalnocki mogli zakupić u członkiń UTW. Dochód ze sprzedaży panie przeznaczą na potrzebne środki do funkcjonowania uniwersytetu. Kolejna część widowiska przeniosła się do lasu na drugim brzegu zbiornika. Tu zostały zaprezentowane bóstwa słowiańskie: Mokosz, Swarożyc, Perun, Weles i Światowit. Podczas prezentacji kolejnych postaci ich twarze rozświetlone zostały racami. Właśnie ten element najbardziej zachwycił publiczność. Wielu z oglądających, dzięki akcentowi muzycznemu, przeszły po plecach ciarki. Plastyczne maski z kartonu przygotowała Michalina Chudzińska. Poza tym między prezentującymi się postaciami z mitologii słowiańskiej zostały z niezwykłym efektem zainscenizowane ,,Krasnoludki” Marii Konopnickiej, które pojawiły się na drugim brzegu widowni, dając znać o swym istnieniu światełkami. Ostatnia część Pępowskiej Nocy Świętojańskiej przeniosła się ponownie nad zbiornik. Tu została odegrana jedna ze scen z ,,Balladyny” Juliusza Słowackiego. Pojawiły się sympatyczne psotniki: Skierka i Chochlik, odegrano też scenę pocałunku Grabka z Goplaną. Nieziemskim widowiskiem było jednak wyłonienie się Goplany ze środka Cegielni, która majestatycznie i bezpiecznie dotarła do brzegu. ,,Operatorem” łódki, która stała się środkiem transportu bohaterki ,,Balladyny” był Marcin Kaczmarek. Na koniec przedstawienia usłyszeć można było jeszcze raz wykonane na trąbce ,,Wiła wianki”. Po spektaklu na parkiecie pojawiło się kilka par chętnych do zabawy przy współczesnej muzyce.
Ta najkrótsza w roku noc została klimatycznie naznaczona tego roku w Pępowie. Choć mimo niepogody frekwencja dopisała, liczymy, że w przyszłym roku będzie jeszcze więcej publiczności! Mogą żałować ci, którym nie udało się dotrzeć. Całe przedsięwzięcie wymagało ogromnego zaangażowania i mnóstwa czasu aktorów, stąd Gminny Ośrodek Kultury kieruje ku wszystkim zaangażowanym podziękowania, a szczególnie pani reżyser, Mirosławie Bigaj, która mobilizowała do pracy i stworzyła wyborny scenariusz. Podziękowania należą się także pępowskiej straży, nadzorującej ogniska w środku nocy, ale także stworzyła grupę wspomagającą spektakl oświetleniem. Dziękujemy ochotniczej młodzieży z pępowskiej straży, ale także silnej grupie z OSP Czeluścin. To dzięki noszonym przez Was pochodniom i użyciu rac widowisko nabrało specjalnego kupalnego klimatu. Dziękujemy zainteresowanej widowni za przybycie mimo nieatrakcyjnej pogody i za wszystkie wyrazy sympatii po widowisku.