DSC05724

Kolejne wydarzenie sceniczne za nami! O godz. 16:00 na deskach Gminnego Ośrodka Kultury zaprezentował się teatr lalkowy ,,Pracownia za piecem” w sztuce ,,Leśna awanturka”. Uczestnicy widowiska zostali wciągnięci w rozstrzygnie sprawy, skąd w lesie powstało ogromne śmieciowisko. Wraz z liskiem i wiewiórką dzieci śledziły przebieg wydarzeń i przekonały się, że to człowiek stanowi największe zagrożenie dla leśnych zwierzątek.  Uczestnicy spektaklu dowiedzieli się, że nie wolno hałasować i śmiecić w lesie, nie wolno deptać grzybów ani mrowisk, nie wolno biwakować i spuszczać psów ze smyczy. Dzieci zauroczone słodkimi postaciami nauczyły się, że jelenie jedzą grzyby, by oczyścić swój organizm i że las jest przyjacielem człowieka, o ile on potrafi go uszanować. Atrakcją przedstawienia była gra leśniczego na ukulele i wspólne śpiewanie refrenu piosenki. Na kolejne wydarzenie teatralne zapraszamy we wtorek na godzinę 14:00. Iluzjonista  Krystian Bączyński zabierze Was w czarodziejską podróż po świecie magii. A jutro od godz. 10:00 zapraszamy na Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Pępowo.

DSC05682

 

W ferie czas ucieka szybko, już prawie połowa za nami. W piątkowe południe 31 stycznia GOK zorganizował dla dzieci powyżej 7 roku życia warsztaty artystyczne – malowanie wełną. Ta ciekawa forma zajęć została przeprowadzona przez animatorów z ,,Pracowni za piecem”. Z oferty skorzystało 20 dzieci. Uczestnicy za pomocą wełny czesankowej malowali swoje własne obrazy, które zabrali ze sobą do domów.

Malowanie wełną (lub tak zwaną akwarelą wełnianą) to oryginalna technika, do której potrzeba zaledwie kilku rodzajów narzędzi, aby wykonać unikatowy obraz. Jest to doskonała alternatywa dla standardowych rysunków. Na warsztatach nie były potrzebne żadne umiejętności artystyczne, a prace wyszły jak spod pędzla światowej sławy mistrzów. Kreatywne zajęcie filcowania na mokro pochłonęło nie tylko dziewczynki, ale też chłopców. Trzeba było nieźle się nasiłować, aby dobrze sfilcować swoją pracę. Wszystkie dzieci poradziły sobie znakomicie! Na samodzielnie wykonanych obrazkach za pomocą wody, mydła oraz wełny powstały obrazki o wymiarach 30x40 z kwiatkami, drzewami i krajobrazami – wszystko zależało od wyobraźni dzieci. Po warsztatach uczestnicy zasłużyli na słodki poczęstunek.

DSC05663

Kolejny dzień ferii zaliczony! Dziś wyjechaliśmy z grupą 30 osób na lodowisko do Gostynia. Radości nie było końca. W gronie dzieci nie było chyba nikogo, kto pierwszy raz miał łyżwy na nogach. W zdecydowanej większości to dziewczynki skorzystały z oferty wyjazdu. Jazda na łyżwach to same korzyści! Rozwija niemal wszystkie partie mięśniowe. Aby utrzymać równowagę należy pracować nogami i rękami. Przede wszystkim skupia się na mięśniach brzucha, nóg i pośladków. To doskonały sposób, aby zadbać o swoją formę zimą, kiedy to najchętniej nie wychodzilibyśmy z domów. Połączenie treningu aerobowego z wysiłkiem fizycznym daje świetne rezultaty. Zwiększa wytrzymałość, poprawia elastyczność oraz nadaje ruchom gracji. Godzina zabawy na lodowisku to spalenie około 400 kcal! Ponadto jazda na łyżwach pozwala zadbać o serce oraz poprawia krążenie krwi. Dobrze dotleniony organizm, lepsza kondycja, może nawet kilka kilogramów mniej – to wszystko pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie.

Cieszymy się, że dzieci tak chętnie biorą udział w ruchowych zajęciach w ferie i nie spędzają czasu tylko w świecie wirtualnym. Jutro zapraszamy do biblioteki na godz. 10:00 a w piątek na warsztaty artystyczne (są jeszcze wolne miejsca – prosimy o zapisy!) i o 16:00 teatrzyk pt. ,,Leśna awanturka”.

DSC05611

Może kwestia szczęścia, może kwestia przypadku… Istotne jest jednak, że znajdują się w naszej gminie dzieci, które nie spędzają wolnego czasu tylko w Internecie, ale miały ochotę wziąć udział w TURNIEJU GRY W CHIŃCZYKA! Ta gra planszowa gra planszowa przeznaczona dla dwóch, trzech lub czterech osób (istnieją także plansze dla 5–6 graczy). Gra powstała na podstawie hinduskiej gry pachisi na przełomie 1907 i 1908 roku w Niemczech, a jej autorem jest Josef Friedrich Schmidt. W pępowskim turnieju udział wzięło 12 uczestników. Po wylosowaniu koloru pionka (czerwony, żółty, zielony lub niebieski) zasiedli do trzech plansz. Spośród wygranych na czwartej planszy odbyła się rozgrywka finałowa, którą zwyciężyła Angelika Sobańska! Zasady gry w chińczyka nie są trudne. Gracze, w ustalonej wcześniej kolejności, rzucają kostką do momentu, kiedy któryś z graczy wyrzuci kostką liczbę 6 – wtedy ustawia jeden ze swoich czterech pionków na polu startowym (kropka w kolorze gracza) i rzuca jeszcze raz, by następnie przesunąć pionek o taką liczbę pól w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, ile wyrzuci kostką. Gracze przesuwają się o taką liczbę pól, jaką wyrzucą kostką. Jeżeli któryś z graczy wyrzuci 6, ma prawo do jeszcze jednego rzutu. Pionki mogą nad sobą przeskakiwać. Jeśli podczas gry pionek jednego gracza stanie na polu zajmowanym przez drugiego, pomijając pole startowe, pionek stojący tutaj poprzednio zostaje zbity i wraca do swojego „schowka” Kiedy gracz obejdzie pionkiem całą planszę dookoła, wprowadza swój pionek do „domku” – czyli czterech pól oznaczonych własnym kolorem. Do „domku” jednego gracza nie mogą wjechać swoimi pionkami inni gracze. Kiedy gracz wjechał swoim pionkiem do „domku”, a na planszy nie ma żadnych innych jego pionków, musi wylosować 6, aby móc wprowadzić kolejny pionek ze „schowka” na planszę. To samo gracz wykonuje, kiedy jego wszystkie pionki zostały zbite i nie ma żadnej możliwości ruchu. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy wprowadzi wszystkie swoje pionki do „domku”. Jeśli grają trzy lub cztery osoby, to pozostałych troje (lub dwoje) graczy może dalej toczyć grę – o 2. i 3. miejsce. Wszyscy uczestnicy dostali świetne nagrody – płyty oraz kostki w wersji węża Rubika, aby pobudzały swój umysł, jak to się dzieje przy grach planszowych. Zapraszamy każdego dnia, by wylogować się do rzeczywistości i z wirtualnego świata przybyć do ,,Klubu na piętrze” na gry planszowe.

DSC05591

W GOK Pępowo ferie już rozpoczęte! O godzinie 12:00 w sali widowiskowej wystąpili aktorzy ze Studia Teatralnego KRAK-ART w sztuce ,,Książę i Żebrak”. Przedstawienie miało charakter interaktywny, co oznacza, że mali widzowie mogli wziąć czynny udział w widowisku i wystąpić z aktorami na scenie. Tak było i w tym przypadku, gdy widzowie bawili się z księciem oraz tańczyli z Kotem. Przedstawienie teatralne zostało oparte na motywach powieści Marka Twaina. Pewien książę spotyka na swej drodze żebraka, który jest do niego uderzająco podobny. Chłopcy postanawiają zamienić się miejscami, żeby każdy z nich mógł zakosztować innego życia. Rzeczywistość pokazuje jednak, że niekoniecznie jest to zamiana na lepsze. Spektakl pokazał, czym jest prawdziwa przyjaźń oraz jak ważna w życiu jest uczciwość. Wzruszająca historia o rodzącej się przyjaźni między niezwykle podobnymi do siebie chłopcami – księciem Edwardem i żebrakiem Tomkiem na pewno na długo pozostanie w pamięci niejednego dziecka. Spektakl trwał prawie godzinę, a mali widzowie zachowywali się rzeczywiście jak w prawdziwym teatrze, zachowując ciszę do końca. Obejrzało go prawie 70 dzieci wraz z opiekunami, nie tylko z naszej gminy. Po spektaklu każdy z uczestników mógł skorzystać z królewskiej uczty i poczęstować się plackiem drożdżowym.

Przypominamy o kolejnych wydarzeniach w ferie. Są jeszcze miejsca na środowy wyjazd na lodowisko oraz na warsztaty artystyczne. Na kolejny teatrzyk zapraszamy już w piątek o godz. 16:00. Dowiemy się, dlaczego w lesie doszło do awanturki, ale też zagramy i na ukulele. Bądźcie z nami!

DSC05512

Koncert Noworoczny to wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz stałych imprez Gminnego Ośrodka Kultury. W tym roku występ operowy został wzbogacony o głoszenie wyników pierwszego pępowskiego plebiscytu ,,Laur Aktywności Społecznej w Gminie Pępowo”. Koncert Trzech Tenorów przyciągnął prawie dwustu mieszkańców gminy. W gronie słuchaczy pojawili się także laureaci plebiscytu wraz z członkami rodzin oraz władze samorządowe i kapituła plebiscytu.

Koncert rozpoczął się o godz. 15:00 występem trzech panów scen poznańskich, łódzkich i wrocławskich: Mariusza Ruty, Mirosława Niewiadomskiego i Bartosza Kuczyka. Mariusz Ruta to absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Brał udział w wielu kursach w Polsce i za granicą. Od stycznia 2013 r. rozpoczął współpracę z Operą i Filharmonią Podlaską – Europejskim Centrum Sztuki. W 2016 roku zadebiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej i współpracuje z nią do dnia dzisiejszego. Mirosław Niewiadomski od najmłodszych lat zainteresowany był śpiewem – już w szkole średniej należał do chóru Państwowego Liceum Muzycznego w Łodzi, prowadzonym pod kierunkiem Anny Domańskiej. Po ukończeniu szkoły średniej, pan Mirosław rozpoczął studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 2010 artysta przyjął zaproszenie ukraińskiej Polonii i wziął udział w koncercie w Operze Odeskiej, natomiast w roku 2012 zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Prywatnie Mirosław Niewiadomski jest fanem Elvisa Presleya, co można usłyszeć w piosenkach prezentowanych przez niego na koncertach – miejmy nadzieję, że i w dniu dzisiejszym. Trzecim z występujących tenorów był Bartosz Kuczyk. Od października 1992 pracował jako artysta w chórze w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W latach 1996-1997 ukończył mistrzowski kurs wokalny u znanego tenora operowego – Tomasza Zagórskiego. W części pierwszej koncertu wybrzmiały najpiękniejsze neapolitańskie pieśni: ,,O sole mio”, ,,Funiculi, Funicula”, ,,Non ti scorder di me”. Oczarowana publiczność usłyszała także utwory Webbera, Straussa. Ponadto publiczność mogła też śpiewać znane utwory.

Część druga koncertu to ogłoszenie wyników plebiscytu ,,Laur Aktywności Społecznej w Gminie Pępowo”.  Ilość głosów oddanych w plebiscycie to 1152, jednak nie wszystkie były ważne. Trafiały się głosy oddawane wielokrotnie z tego samego numeru PESEL. Były też głosy oddane przez osoby niepełnoletnie, a także głosy osób mieszkających poza Gminą Pępowo. 

Decyzją mieszkańców ,,Laur Aktywności Społecznej w Gminie Pępowo” w kategorii ORGANIZACJA SPOŁECZNA 215 głosami otrzymało OSP PĘPOWO, w kategorii DZIAŁACZ 161 głosami MIROSŁAWA BIGAJ, w kategorii LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 184 głosami nominację otrzymał SEBASTIAN KONCEWICZ, firma Agii, a w kategorii SPORTOWIEC 169 głosami po zaciętej rywalizacji otrzymała EWA ROSZAK. Laureatom serdecznie gratulujemy i dołączamy życzenia wielu sukcesów.

W drugiej części koncertu tenorzy przenieśli audytorium w świat piosenki musicalowej m.in. wykonali ,,Can you feel the love tonight” i ,,Volare”. Sentymentalnie wybrzmiał Zbigniew Wodecki ,,Lubię wracać” i Leonard Cohen ,,Alleluja”. Nie mogło zabraknąć światowej sławy ,,Dilajlah” oraz na pożegnanie ,,Time to say goodbay”. Dobrze bawiąca się publiczność po koncercie miała możliwość zrobić sobie zdjęcie z artystami oraz zakupić płytę w trzech operowych klimatach w głosach tenora.

Serdecznie dziękujemy pani Ewie Wojciechowskiej z galerii kwiatów w Pępowie za przepiękną dekorację. Informujemy, że kolejny koncert odbędzie się 15 lutego z okazji Walentynek. Zapraszamy!

32

Tak było wczoraj. Oto krótka fotorelacja z II Audycji Muzycznej. Uczniowie z ogniska muzycznego działającego przy naszym Ośrodku Kultury wykonali najpiękniejsze kolędy i dali z siebie wszystko. Nie zabrakło niespodzianki z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz słodkiego poczęstunku.

Drodzy Dziadkowie! Życzymy zdrówka i zadowolenia z wnuków!
Audycję przygotowali instruktorzy nauki gry w GOK Pępowo - Ireneusz Chmielarczyk i Agnieszka Waleńska.

DSC05300

          Już po raz IV Gminny Ośrodek Kultury w niedzielę 19 stycznia  zorganizował Przegląd Kolęd i Pastorałek. Na scenie zaprezentowało się ponad 100 uczestników w pięciu kategoriach wiekowych. Najwięcej pojawiło się wykonań solowych, ale były też duety, trio i chórki. Wśród publiczności zasiadał Wójt Gminy Pępowo wraz z małżonką. Poczynania najmłodszych uczestników na scenie obserwowały także siostry zakonne z naszej parafii. Najpopularniejszą kolędą, która była wykonywana najczęściej to ,,Przybieżeli do Betlejem pasterze”,  a tuż po niej ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Zgromadzona publiczność mogła ponadto wysłuchać kolęd: ,,Wśród nocnej ciszy”, ,,Cicha noc”, ,,A wczora z wieczora”, ,,Dzisiaj w Betlejem”, ,,Mędrcy świata”, ,,Do szopy”, ,,Gdy śliczna Panna”. Wielu wykonawców było przepięknie przebranych za pastuszków, śliczne aniołki czy królów. Nie sposób nie dostrzec też licznej grupy połączonych sił klasy IIa i II b ze Szkoły Podstawowej w Pępowie, które nie tylko wykonały utwór ,,Leć kolędo”, ale zaprezentowali piękną świąteczną choreografię połączoną z tańcem. Serdecznie dziękujemy rodzicom oraz wszystkim paniom opiekunkom (Patrycji Plewie, Sylwii Begale, Weronice Zarembie, Hannie Wabińskiej, Lidii Machowskiej, Marii Tomczak) za przygotowanie swych uczniów do koncertów.

                Starsze wykonawczynie, dziewczyny z klas Vi i VII postanowiły zrezygnować z klasycznych kolęd śpiewanych przy wigilijnym stole na rzecz klimatycznych piosenek: ,,Kolęda dla nieobecnych”, ,,Święta w nas”, ,,Hej ludzie, idą Święta”, a nawet wybrzmiała jedna anglojęzyczna piosenka ,,All I want for Christmas”. Dwie ostatnie uczestniczki prezentowały nie tylko swój wokalny talent, ale kolędy grały na gitarach. W międzyczasie na akordeonie zagrał też uczeń klasy pierwszej w Skoraszewicach. Jeśli ktoś ma jeszcze ochotę posłuchać instrumentalistów wykonujących kolędy (a przypominamy, że okres kolędowy kończy się 2 lutego) to serdecznie zapraszamy w najbliższy wtorek na II AUDYCJĘ MUZYCZNĄ ,,Śpiewajmy i grajmy Mu”. O godz. 18:00 zaprezentują się uczniowie z ogniska muzycznego działającego przy GOK, uczący się grać na gitarze,  pianinie i saksofonie. Audycję przygotowali instruktorzy: Ireneusz Chmielarczyk i Agnieszka Waleńska.

                Wszyscy wykonawcy zostali obdarzeni upominkami ufundowanymi przez GOK. Przedszkolaki otrzymały barwne, transparentne parasolki, uczniowie z klas I-III węża Rubika, a najstarsze dziewczyny słuchawki. W najbliższą niedzielę 26 stycznia zapraszamy na KONCERT NOWOROCZNY TRZECH TENORÓW. Udział w koncercie jest bezpłatny – nie ma wejściówek ani biletów. Podczas Koncertu Noworocznego zostaną ogłoszone wyniki gminnego plebiscytu ,,Laur Aktywności Społecznej w Gminie Pępowo”. Zachęcamy ponadto do zapoznania się z programem ferii.

mini DSC 8476

Zaledwie wkroczyliśmy w Nowy Rok a Gminny Ośrodek Kultury wraz z kołem teatralnym przy Szkole Podstawowej w Pępowie wystawił widowisko teatralne. Próby do przedsięwzięcia trwały już od listopada i wymagały zaangażowania wielu osób. 6 stycznia w ,,Jasełkach” wg Kaspra Miaskowskiego udział wzięło 40 uczniów szkoły i 20 osób należących do pępowskiej sekcji teatralnej działającej przy GOK. W Święto Trzech Króli już od kilku lat gmina Pępowo włącza się z całą Polską do uroczystego orszaku. Tym razem jednak, po Mszy świętej o 11.30 zamiast zatrzymać się przy żłobku Orszak przeszedł do Gminnego Ośrodka Kultury, by wziąć udział w niezwykłym przedsięwzięciu. Jasełka zostały objęte honorowym patronatem Starosty Gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego oraz Wójta Gminy Pępowo – Grzegorza Matuszaka, którzy także pojawili się na przedstawieniu. Wśród gości swą obecnością zaszczycili występujących także członkowie rady powiatu i gminy, dyrektor szkoły Cyryla Krajka, ksiądz proboszcz Kazimierz Małek, Senator Marian Poślednik,  skarbnik gminy Pępowo, duchowieństwo oraz wielu innych zaproszonych gości. Łącznie pojawiło się ponad 250 osób.

Wokół żłóbka Pana Jezusa w GOK pojawiły się anioły, pastuszkowie, ptaszki, gwardziści, wołek, osiołek i nawet wielbłąd, którego przyprowadzili Trzej Królowie. Całą imprezę prowadzili trzej heroldowie wspaniale recytując teksty Kaspra Miaskowskiego, na którym zostało oparte całe widowisko. Kilka słów o poecie, który urodził się w Smogorzewie (gm. Gostyń), a dziś jest nieco zapomniany. Stawia się jego poezję w jednym rzędzie z Janem Kochanowskim i Szymonem Szymonowicem. Tworzył w latach 1602-1620 na przełomie renesansu i baroku. Ten staropolski poeta nazwany jest przez badaczy literatury poetą religijnym, poetą kultury, poetą sarmackiej sławy i wspólnoty sarmackiej oraz poetą świateł i blasków. Miaskowski został pochowany na cmentarzu w Strzelcach Wielkich. Fragment jego poezji, który został zaprezentowany na pępowskich jasełkach:

Szczęśliwa Matko, przed Tobą padają
murzyńskie głowy oto,
sypiąc przed nogi złoto,
z wonnym kadzidłem sok też mirry dają –
pełne tajemnic dary,
bo w nich Bóg, Król i mary.

Po jasełkach został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą koronę. Do jury zostali powołani: wójt gminy, starosta gostyński, dyrektor szkoły oraz reżyser widowiska. Po konsultacjach udało się wyłonić trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienie dla braci bliźniaków. Wszystkie dzieci, które wykonały korony, dostały czekolady ufundowane przez GOK.

GOK Pępowo składa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji widowiska: pani reżyser Mirosławie Bigaj, pani Karolinie Sierakowskiej za choreografię, pani Zuzannie Neuhoff-Ley za scenografię, Klaudii Czabajskiej za charakteryzację aktorów, pani Małgorzacie Śląskiej za zdjęcia oraz pracownikom wydziału technicznego UG za pomoc przy wykonaniu dekoracji. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy przygotowali korony na Orszak Trzech Króli.

zyczenia GOK