DSC04143

Takie wydarzenie miało miejsce pierwszy raz od niepamiętnych czasów. Odrestaurowany wiatrak ,,Franciszek” został oficjalnie otwarty i poświęcony. Niedzielne popołudnie 22 września rozpoczęło się ostatnim już rajdem rowerowym. Uczestniczyło w nim 80 osób, które skorzystało z fantastycznej pogody i pokonało około 12 kilometrów. Wśród cyklistów pojawił się nawet sam ksiądz wikariusz Waldemar. Trasa wiodła do Gębic, ścieżką do Kościuszkowa, nową ścieżką z Siedlca do Pępowa, a meta była pod wiatrakiem. Tutaj wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe odblaski w związku z uroczystością. Impreza rozpoczęła się oficjalnie o godz. 15:00 przemówieniami i gratulacjami zaproszonych gości. Wszyscy zainteresowani wiatrakiem mieszkańcy gminy i sąsiednich okolic (na otwarcie dotarła także rowerowa grupa z Kobylina w liczbie 50 osób) zostali zapoznani z historią koźlaka. ,,Franciszek” do czasu translokacji (z Magdalenek, gdzie stał pierwotnie w dzisiejsze miejsce w Pępowie, na skrzyżowaniu ulic Powstańców Wielkopolskich i Sportowej) stanowił własność rodziny Krzyżoszczaków. Męlli na nim m. in. Stanisław Kostka Krzyżoszczak, Ludwik Krzyżoszczak, Józef Konarski, a także Franciszek Krzyżoszczak. Wnuczka tego ostatniego, Małgorzata Waleńska – kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Gminy w Pępowie – sprawowała nadzór nad przebiegiem prac i została kustoszem tego obiektu.  Wiatrak pracował do czasu elektryfikacji wsi, do początków lat 60. ubiegłego wieku, a później pełnił funkcję magazynu. Pierwszą renowację w latach 1977-1979 przeprowadził Józef Grodzki z Ludwinowa. Dziś wiatrak, obok pomnika koni, staje się symbolem Pępowa. Po przecięciu wstęgi mieszkańcy gminy mieli możliwość, by wejść do środka ,,Franciszka” i naocznie przekonać się, jak duży był młyn. Na pierwszej kondygnacji wiszą także trzy inskrypcje: ,,Filip Moliński Ma lat 27”, ,,A Słowo Stało się Ciałem i mieszkało między nami Jezus Maryia Józef 22 sierpnia 1907” oraz ,,Bogusław Krauza Roku 1816”. Po wiatraku zainteresowanych oprowadzał Jan Krzyżoszczak, ostatni z żyjących synów Ludwika Krzyżoszczaka, właściciela młyna.

Na obszarze stanicy rowerowej przy wiatraku, na tzw. ,,Skrzydlatym Zakątku” wystawili się rękodzielnicy i sprzedawcy z okolicy. Można było nabyć rowery, kozie sery, skosztować placka drożdżowego, zjeść żurek, ale i zakupić specjalny wypiek z piekarni Matuszewskich – chleb Franciszek, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Poza tym przybyłych mieszkańców gminy zabawiała kapela MALINIOKI oraz grupa nastolatek z przygotowanymi hitami. Całą imprezę poprowadziła dziennikarka radiowa - Magdalena Nowak.

GOK Pępowo kieruje podziękowania ku OSP Pępowo – Leszkowi, Bartkowi i Pawłowi – którzy zabezpieczyli rajd i jak zawsze bezkolizyjnie doprowadzili cyklistów pod sam wiatrak. Dziękujemy wszystkim uczestnikom rowerówki, nie tylko tej ostatniej, ale przede wszystkim tym, którzy wciąż wsiadają z GOK-iem na rower, bez względu na pogodę. Dziękujemy panu Janowi Szpakowi za prowadzenie peletonów i panu Henrykowi Zieleniewiczowi za zamykanie grupy, pompowanie powietrza i zakładanie łańcuchów. Wprawdzie w tym roku już nie wyruszymy w trasy rowerowe, ale gdy tylko pojawi się słońce wysoko na niebie, około maja, znowu ruszymy na wycieczki.

DSC04016

     21 września po dłuższej wakacyjnej przerwie na pępowskiej scenie pojawił się zespół znany z TVS SILESIA – KARPOWICZ FAMILY. Jak zawsze frekwencja dopisała – na widowni zasiadło ponad 240 osób. Założycielem i twórcą Karpowicz Family jest lider zespołu a zarazem wokalista Zbyszek Karpowicz. Muzyka i taniec tej barwnej grupy charakteryzuje się temperamentem i melodyjnością a teksty nie stanowią skomplikowanych do przemyśleń wersów. Program pełen jest kolorów i radości. Swymi koncertami - aby nie powiedzieć małymi spektaklami muzycznymi - niosą uśmiech i zadowolenie swym wielbicielom. Setki koncertów w kraju i za granicą mają wpływ na ich popularność. Ich dorobek artystyczny to dziesięć wydanych płyt CD. W Pępowie zespół wystąpił w dwóch blokach: część pierwsza wybrzmiała w klimacie romantyczno-sentymentalnym, a część druga to muzyka meksykańska. Publiczność oszalała, gdy usłyszała ich najbardziej popularny hit: ,,A kuku” i od razu poprosiła o bis. Szczególne zainteresowanie wzbudziły przepiękne tancerki, które są ozdobą zespołu: Agnieszka Doliszniak, Ania Karpowicz - Socha, Karina Morkis, Monika Patynek i Barbara Chodun. Jeden z zafascynowanych fanów, pan Zbyszek, poprosił o zabranie go w trasę koncertową. Świetny kontakt Karpowicz Family z publicznością sprawił, że  koncert wypadł naprawdę wesoło i sympatycznie. Można też było zdobyć nagrody – kalendarze, które za poprawną odpowiedź na zagadki wygrała pani Terenia i pani Maria. Ponadto holu budynku można było nabyć pamiątkowe gadżety: koszulki, poduszki, szale, ale przede wszystkim płyty i autografy wokalisty i tancerek.

     GOK składa podziękowania pępowskiej OSP za pełnienie funkcji p-poż. Dziękujemy oświetleniowcowi i akustykowi za – jak zawsze - rewelacyjną oprawę. Po raz kolejny biesiada podbiła serca mieszkańców Pępowa. Dziękujemy miłośnikom tej muzyki za udział w naszych koncertach! Kolejna biesiada śląska, jeszcze tej jesieni, jednakże ostatnia w roku kalendarzowym, odbędzie się 19 października. Wystąpi wówczas Beata Mańkowska z prezenterem Andrzejem Misiem, który już zabawiał pępowską publiczność. Bilety można nabywać od wtorku w cenie 20 zł.

DSC03949

                Choć padało dzień wcześniej, a także dzień po wyjeździe, w niedzielę 8 września pogoda dopisała na tyle, by rowerówka się udała. Na starcie czekało prawie 40, którym niepewna pogoda i chmury bywają niestraszne.  Przed wyjazdem pracownicy GOK zapisali uczestników i wydali talony na ciepły posiłek na stoisku państwa Kaczmarków. Już po raz trzeci wybraliśmy się z grupom zapalonych cyklistów na Festiwal Tradycji i Folkloru do Domachowa – tym razem odbyła się IX edycja. Trasa wiodła spod GOK-u do Kościuszkowa, dalej Ludwinowa, gdzie odbiliśmy do Sułkowic, a stąd już do Domachowa. Peleton w dwie strony prowadził pan Marian Ptak, za co mu serdecznie dziękujemy. Dziękujemy także panu Stanisławowi Zieleniewiczowi, który już zgodnie z tradycją jedzie na końcu i zakłada łańcuchy oraz pompuje powietrze. Na Festiwalu spotkaliśmy wielu znajomych wystawców. Z roku na rok wydarzenie jest coraz bogatsze i cieszy się większym zainteresowaniem – gratulacje dla organizatorów! Zgodnie z tradycją gospodarzami festiwalu – podobnie jak w latach poprzednich – byli członkowie miejscowego zespołu – Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic, którzy przygotowali specjalny program prezentujący folklor biskupiański. Jak co roku, wystąpiły też dzieci i młodzież z zespołów biskupiańskich, działających przy Szkole Podstawowej w Krobi, Szkole Podstawowej w Starej Krobi i Przedszkolu Samorządowym „Pod Świerkami” w Krobi. Ponadto wysłuchaliśmy po raz kolejny ulubionych kabaretów Grupy Gwarowej z Krobi „Na Fali”. Do Pępowa wyjechaliśmy o 17 przez Rębowo i Ludwinowo także w asyście strażaków ochotników z Pępowa.

                Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dyscyplinę na wrześniówce rowerowej. Dziękujemy pępowskiej OSP: Bartkowi, Pawłowi i Karolinie za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników.
Na ostatnią już rowerówkę w tym roku zapraszamy w niedzielę 22 września na godz. 14:00 pod GOK. Krótką, dziesięciokilometrową trasą przejedziemy pod wiatrak Franciszek, gdzie o 15:00 odbędzie się jego oficjalne otwarcie. Zachęcamy do udziału!

DSC03894

                Po raz trzeci odbyły się warsztaty czerpania papieru 6 września jeszcze pod hasłem ,,Papierowe Lato”. Tym razem grupa dzieci ze Skoraszewic spotkała się w sali wiejskiej. O godzinie 16:30 pani Olga opowiedziała zgromadzonym, skąd wywodzi się papier. Dzieci dowiedziały się, że na chwilę obecną jednym z najdroższych rodzajów papierów jest ten uzyskiwany z odchodów słonia. Uczestnicy zostali zapoznani z historią papiernictwa. Następnie słuchacze podzieleni na grupy przystąpili do wykonania trzech prac: ozdabiali teczki swymi inicjałami i je pieczętowali, czerpali papier przy pomocy pana Wojtka i uczyli się kaligrafii pisząc gęsim piórem.

                W drugiej części uczestnicy warsztatów wylosowali karteczki z postaciami baśniowymi, przedstawicielami stanów, zawodów, krain i tworzyli cudaczne stroje z gazet i papierów. Pokaz wypadł niesłychanie zabawnie i wszyscy się doskonale bawili. Uwagę przykuł orszak ślubny, krasnoludek z prawdziwego zdarzenia i mała Indianka.

                Po zakończonych pracach dzieci zostały obdarowane nagrodami, upominkami i słodkościami. Stąd dziękujemy naszemu sponsorowi Urzędowi Gminy, który ufundował książki dla uczestników. Pozostałe nagrody współfinansowano ze środków GOK-u i programu grantów społecznych PGS GRANT.

                Dziękujemy organizatorce i inicjatorce wszystkich trzech warsztatów, pani Mirosławie Bigaj, za koordynację projektu i dopinanie wszystkich detalików na ostatni guzik.

                Dziękujemy dzisiejszym wolontariuszom: Klaudii Czabajskiej za wspaniałe makijaże, Olkowi Maksajdowskiego za pomoc, Zuzannie Nauhoff-Ley za koordynację i zaproszenie dzieciaków oraz państwu Przybył za gościnę i nieodpłatne udostępnienie sali w Skoraszewicach, a także wszystkim rodzicom za zorganizowanie odbioru dzieci i ich pociechom za uczestnictwo i dobrą zabawę!

                Mamy nadzieję, że nie jest to ostatni projekt Pępowskich Moli Książkowych. Zapraszamy mieszkańców Pępowa do jak najbliższego kontaktu z papierem i czytania, tym bardziej, że już jutro odbywa się finał ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

DSC03773

               Po raz kolejny dożynki gminno-parafialne odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia. W tym roku uroczystości pokryły się z nawiedzeniem kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Od godziny 14 na stadionie trwał kiermasz rękodzieła oraz prezentacje kulinarne KGW. O godzinie 16:15 na scenie pojawił się Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic. Ponadto rozstrzygnięto także wakacyjny konkurs fotograficzny organizowany przez GOK. Bezkonkurencyjnie pierwsze miejsce wywalczyła pani Kamila Waleńska, zdobywając karnet na profesjonalną sesję zdjęciową o wartości 200 zł, którą wykona Studio Fotograficzne Alicji Pląskowskiej.. Gwoździem programu wieczornych obchodów dożynek był koncert Rudiego Schubertha. Doskonale wszystkim znany polski piosenkarz, związany przez długie lata z programem ,,Śpiewające fortepiany" emitowanym na TVP2 swój koncert rozpoczął ogodzinie 20:00 na stadionie w Pępowie. Rudi wraz z Tadeuszem Leśniakiem, który także gościł wczoraj w Pępowie, są współzałożycielami Okolicznościo-Rozrywkowego Syndykatu ,,Wały Jagiellońskie" utworzonego w 1977 roku.  Dwa lata później Schuberth rozpoczął współpracę z ,,Kabaretem Tey", co przekładało się na anegdotki opowiadane przez gwiazdę wieczoru. Zebrana publiczność usłyszała nie tylko edukacyjny wykład związany z pieluchami wnuka Wiktorka Rudolfa, ale też ubawiła się przy historyjkach o grubasie z Gdańska. Wszyscy zgromadzeni najbardziej jednak wyczekiwali hitów wykonawcy, które też wybrzmiały w Pępowie: ,,Monika dziewczyna ratownika", ,,Córko rybaka", ,,Wars wita" czy ,,Tylko ciebie mi brak".

W 2013 roku Rudi Schuberth wystąpił na kabaretonie podczas 50.  Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Wielokrotnie wcielał się w role filmowe i serialowe. Zagrał w ,,13 posterunku 2", ,,Na dobre i na złe", ,,Filip z konopi", ,,Fala zbrodni", ,,Gulczas, a jak myślisz".

Koncert zakończył się po godzinie 21:00 burzą oklasków wypełniającą cały stadion publicznością i prośbą o bis.

Najbliższy koncert tradycyjnie w rytmach biesiady śląskiej odbędzie się 21 września. Dla fanów muzyki SILESIA zagra KARPOWICZ FAMILY. Są jeszcze dostępne bilety w cenie 20 zł.

DSC03697

1 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury już po raz drugi odbyły się warsztaty papieru czerpanego w ramach projektu ,,Papierowe Lato”.  Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez nieformalną grupę ,,Pępowskich moli książkowych” oraz Gminny Ośrodek Kultury. W warsztatach wzięło udział 21 dzieci w wieku 5-9 lat wraz ze swoimi babciami lub dziadkami. Wśród uczestników pojawili się także: wójt gminy Pępowo Grzegorz Matuszak oraz prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Gostyniu Marek Banaszak. Warsztaty zrealizowano dzięki środkom Programu Grantów Społecznych PGS GRANT. Było to drugie z trzech zaplanowanych wydarzeń. Ostatnie z cyklu odbędzie się w Skoraszewicach 6 września i będzie skierowane do dzieci w wieku 9-16 lat. Chętnych już dziś prosimy o zapisy do 3 września.

 Czerpanie papieru to przede wszystkim świetna zabawa, ale także możliwość uzyskania niepowtarzalnych arkuszy papieru, które możemy wykorzystać m.in. w tworzeniu kartek okolicznościowych. W Gminnym Ośrodku Kultury warsztaty zostały przeprowadzone przez małżeństwo Olgę i Wojciecha Matelskich z fundacji ,,Nasze Podwórko”. Jednak zanim dzieci przystąpiły do zajęć, wszyscy uczestnicy wysłuchali wykładu edukacyjnego o pochodzeniu papieru i pierwszych drukarniach. W międzyczasie można było skosztować słodkiego poczęstunku ufundowanego przez Spółdzielnię GS. Podczas gdy dzieci oczekiwały na wyschnięcie swych prac miały do wykonania kolejne ,,papierowe” zadania. Przy jednym stoisku uczyły się kaligrafować gęsim piórem, przy innym tworzyły pieczęć naszego kościoła, a w kolejnym punkcie miały możliwość stworzenia własnej teczki ze swoimi inicjałami. Nieodzowna okazała się tu pomoc seniorów, gdyż niektóre maluszki jeszcze nie rozpoznają wszystkich literek. W międzyczasie klaun Aga zabawiał najmłodszych, grał na gitarze, śpiewał i wręczał baloniki za poprawnie wykonane zadanie. Dzieci co rusz otrzymywały nagrody ufundowane przez Urząd Gminy czy Gminny Ośrodek Kultury w Pępowie.

Druga część warsztatów opierała się na stworzeniu z przygotowanych wcześniej przez wolontariuszy modeli pępowskich zabytków. Podzieleni na trzy grupy, najmłodsi wraz z seniorami w kwadrans ułożyli kościół, szpitalik i wiatrak.  

Nie wszyscy wiedzą, że kościół św. Jadwigi w Pępowie stanowi doskonały przykład świetnie przeprowadzonej przebudowy obiektu, która gotycko-renesansowej świątyni nadała cechy gotyku romantycznego. Oryginalna architektura, polichromie i wyposażenie nadają wysoką rangę pępowskiej świątyni. Szpitalik natomiast został zbudowany przy kościele jako przytułek dla chorych i ubogich. Wybudowano go w latach 1820 – 1830. Z tego miejsca w 1918 r. mieszkańcy Pępowa wyruszyli do Powstania Wielkopolskiego, o czym świadczy tablica upamiętniająca. Wiatrak ,,Franciszek”, który stoi na rozdrożu ulicy Sportowej i Powstańców Wielkopolskich to zabytek, którego główne elementy konstrukcji nośnej (słup, kozioł, mącznica i wał napędowy z kołem pałecznym)  pochodzą z 1754 r. z kobylińskiego wiatraka. W latach 1901-1976 wiatrak stał w Magdalenkach, a jego właścicielem był Ludwik Krzyżoszczak. Jest to wiatrak typu koźlak. Piękne otoczenie, w którym się znajduje jest odnowioną stanicą rowerową ,,Skrzydlaty Zakątek”.

Ostatnim z zadań było odnalezienie różnic między oryginalnymi budowlami a tymi kartonowymi. Za największą liczbę odnalezionych nieścisłości dzieci otrzymały plecaki.

Gminny Ośrodek Kultury kieruje podziękowania:

- dla wolontariuszy, który przez wiele dni pracowali nad stworzeniem modeli pępowskich zabytków: Zuzannie i Julii Neuhoff-Ley, Sławomirze Bigaj, Ewie Migdalskiej

- paniom z marketu DINO oraz panu ze sklepu rowerowego za udostępnianie kartonów, a także Tomkowi Wałkiewiczowi za dostarczanie budulca do GOK-u

- piekarni GS za ufundowanie pysznego ciasta drożdżowego

- klaunowi Agnieszce za zabawianie dzieci

- wszystkim uczestnikom, którzy znaleźli czas i ochotę w okresie urlopowym i dotarli na warsztaty

- pani Mirosławie Bigaj za pomysł i koordynację projektu!

Modele zabytków pępowskich będą dostępne w sali GOK do 23 sierpnia, a do połowy września będzie je można oglądać w holu budynku. Zapraszamy do odwiedzin!

DSC03546

19 lipca to dzień, na który większość dzieci i młodzieży czekała z niecierpliwością. To właśnie dziś odbyła się premiera filmu, który 25 lat temu zyskał rozgłos i do dnia dzisiejszego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych produkcji. Dziś do kin weszła nowa odsłona starego ,,Króla lwa”. GOK Pępowo zorganizował dla dzieci ,,Wyjazd za dychę”. Lista chętnych uczestników zamknęła się w przeciągu dwóch dni. O 9.30 grupa pięćdziesięciu dzieci z opiekunami wyruszyła do kina, oczekując niesamowitych emocji. I nie zawiedli się. Wspaniałe widowisko zachwyciło i najmłodszych i młodzież. Odbiór filmu był zupełnie inny niż tego w wersji rysunkowej. Każdy obraz niezwykle wyrazisty, każdy ruch postaci wyważony i precyzyjny. Zadbano o wszelkie detale graficzne. Muzyka pozostała niezastąpiona – trudno byłoby odświeżyć ,,Króla lwa” pozbawiając się ,,Hakuny mamaty”, ,,Kręgu życia” czy ,,Miłość rośnie wokół nas”. Zabrakło niestety dubbingu Krysztofa Tyńca (Timona podkłada Maciej Stuhr), Pumby (zamiast Emiliana Kamińskiego słyszymy Michała Pielę) czy Skazy (w starej wersji Marek Barbasiewicz, w nowej Artur Żmijewski).  Uważny widz, który dobrze zna wersję kreskowaną na pewno zwróci uwagę na próbę wprowadzenia dodatkowych żartobliwych dialogów oraz scen z Pumbą, które jeszcze ćwierć wieku temu zostałyby ocenzurowane. Jednym słowem – my już jesteśmy po premierze. Tym, którzy jeszcze nie byli a wybierają się na film życzymy miłych i pozytywnych wrażeń! Dziękujemy opiekunom dzisiejszego ,,Wyjazdu za dychę” i wszystkim uczestnikom za bezproblemowe sprawowanie. Zachęcamy do śledzenia naszego facebooka, być może nie była to ostatnia wakacyjna wycieczka.

DSC03518

Już po raz trzeci Gminny Ośrodek Kultury zorganizował pielgrzymkę rowerową do Borku Wielkopolskiego. Msza odpustowa odbyła się 2 lipca o godzinie 12. Spod GOK-u wyjeżdżaliśmy w składzie 40 osób o godz. 9:00, by zrobić postoje w Pogorzeli, Siedmiorogowie i Karolewie. Podczas odpoczynku każdy uczestnik mógł uraczyć się wodą i drożdżówkami z Spółdzielni GS ufundowanymi przez GOK. Upał nie dokuczał, ale fragmenty trasy musieliśmy pokonywać pod wiatr. Pielgrzymów do Borku prowadził pan Jan Krzyżoszczak oraz przewodniczący rady, pan Zenon Rogala, za co im serdecznie dziękujemy. Głównym obchodom Wielkiego Odpustu Matki Bożej Pocieszenia w Borku, a zarazem obchodom 400-lecia ustanowienia Sanktuarium na Zdzieżu przewodniczył arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki. W swym kazaniu nawiązywał do wiary, ukazując ją w trzech aspektach. Z jednej strony opowiedział o zawierzeniu Maryi. Część druga była odpowiedzią na pytanie czym jest wiara. Na koniec arcybiskup poruszył kwestię wiary każdego z nas. Po sumie odpustowej uczestnicy pielgrzymki mieli czas, aby pomodlić się w świątyni i nawiedzić stoiska z różnościami, tzw. budy.  O godzinie 16:30 wszyscy bezpiecznie dotarli do Pępowa.

DSC03492

                1 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się pierwsza część warsztatów edukacyjnych ph. ,,Papierowe Lato” organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i nieformalne stowarzyszenie Pępowskie mole książkowe. Zajęcia były możliwe dzięki Projektowi Grantów Społecznych PGS GRANT, z którego pozyskano środki na materiały i wykonanie ćwiczeń. W warsztatach uczestniczyło 20 dzieci w wieku 10-16 lat. Zajęcia zostały poprowadzone przez Olgę Krause-Matelską i Wojciecha Matelskiego z Fundacji Nasze Podwórko. W części pierwszej zgromadzone dzieci wysłuchały wykładu o powstaniu i produkcji papieru oraz o czcionce. Następnie każdy uczestnik mógł poczuć się jak średniowieczny skryba, tworząc własną kartę z inicjałem i tekstem napisanym gęsim piórem (manuskrypt) oraz jak w drukarni Jana Gutenberga, gdzie przygotował własną matrycę z ilustracją graficzną i tekstem. Dzieci drukowały na papierze za pomocą prasy introligatorskiej. Największe zainteresowanie wzbudziło czerpanie papieru. Dzięki ręcznemu wytwarzaniu, odpowiedniej fakturze oraz dodatkom takim jak płatki kwiatów lub ziół, każdy arkusz papieru nabierał niepowtarzalnego i indywidualnego charakteru.

                Druga część warsztatów zmieniła pomieszczenie GOK w prawdziwą garderobę. Przez uczestników i opiekunów został przygotowany pokaz mody, ale tylko z papieru. Dzieci zostały podzielone w drodze losowania na trzy grupy. Ich zadaniem było stworzenie przebrania, w którym reprezentowaliby daną narodowość, zawód lub członków orszaku ślubnego. Na koniec wszyscy zaprezentowali swoje przygotowane wyroby  podczas wybiegu modowego przy klimatycznej muzyczce. Na zakończenie uczestnicy otrzymali upominki za udział w warsztatach.

                Gminny Ośrodek Kultury dziękuje wolontariuszkom, które pomogły współorganizować warsztaty: Kasi Kaczmarek, Klaudii Rucińskiej, Oli Neuhoff-Ley, Julii Neuhoff-Ley, Karolinie Paris, a także Klaudii Czabajskiej za cudowne makijaże przebieranych osób, a także wszystkim uczestnikom. Dziękujemy wspaniałym prowadzącym, państwu Oldze i Wojtkowi Matelskim za czterogodzinny cykl pracy. Kolejne warsztaty odbędą się 1 sierpnia, tym razem dla dzieci młodszych, którym towarzyszyć mogą babcie i dziadkowie. Prosimy o zapisy do 28 lipca.

1w

            Już po raz piąty 23 czerwca w świętojańską noc i popołudnie Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury przygotował biesiadę związaną z obrzędem puszczania wianków. Impreza dla zaproszonych gości rozpoczęła się na Cegielni o godz. 16:00. Tradycyjnie można było skosztować ciasta upieczone przez panie z UTW oraz skosztować grilla i świeży chleb ze smalcem i ogórkiem. Jedną z atrakcji biesiady były cztery spektakle przygotowane przez grupę teatralną ,,Na Fali”, która działa przy Szkole Podstawowej w Krobi. Członkowie zespołu zajmują się popularyzacją gwary, zdobywając przeróżne nagrody w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. Opiekunem młodych aktorów i autorką wszystkich tekstów jest Małgorzata Andrzejewska. W niedzielne popołudnie widzowie mogli zobaczyć skecze: ,,Nie dejma się reklamie” – monolog Joanny Ratajczak, ,,Ustawa śmieciowo” w wykonaniu Emilii i Moniki Nowak, ,,Żyniaczka” Kacpra Huchraka, którą bisował oraz ,,Krejzi Błożyna” – scenka gwarowa zaprezentowana przez Joannę Ratajczyk i Weronikę Przybył. Druga część zabawy to biesiada przy muzyce, którą wykonywał zespół MAGNAT.  Panowie chodzili między zaproszonymi gośćmi ze saksofonem i akordeonem i zachęcali do wspólnego śpiewu.

            Około godziny 21.30 rozpoczął się spektakl widowiskowy pt. ,,Sobóteczka – mała nocka”, w którym udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Pępowie, Skoraszewicach i Zalesiu oraz członkowie Koła Teatralnego dla dorosłych działającego przy GOK. Choreografię taneczną przygotowała Karolina Sierakowska. Podczas spektaklu młodzież odniosła się do tradycyjnych obrzędów nocy świętojańskiej – dziewczyny puszczały wianki na wodę, rzucały zioła z zaklęciami w ogień, ale też w parach skakano przez ognisko. U naszych słowiańskich przodków ten ostatni zwyczaj wskazywał na to, że młodzi są już po słowie. Przez debiutujących aktorów została zaprezentowana historia miłosna Laury (Wiktoria Hauza) i Filona (Adam Jarus). Na scenie pojawiła się też grupa chłopaków z rozterkami miłosnymi: Antek (Damian Pospiech) zauroczony Jagusią (Wanessa Knuła), Maciej (Nikodem Rospęda), który wybierał między Kasią (Julia Cieplik) i Anusią (Nadia Grześkowiak), Kuba (Kacper Szymkowiak) szczęśliwie zakochany w Zosi (Wiktoria Okręt) i Lech (Dominik Leśniarek), którego Mania (Ola Sierota) traktowała jak małego chłopca. Pojawiła się także postać matki (Dorota Hudzińska) z córkami (Kasia Poślednik, Julia Maćkowiak, Nikola Ptak, Amelia Koncewicz,) a także wiedźma, którą perfekcyjnie odegrała Zosia Kuczyńska. Spektakl zakończył się po 22, a do późnych godzin wieczornych trwała zabawa taneczna z zespołem MAGNAT.

            GOK w Pępowie dziękuje zaangażowanej młodzieży, która z przyjemnością przygotowała spektakl ,,Sobóteczka – mała nocka”, strażakom OSP Pępowo, którzy zawsze z ochotą odpowiadają na potrzeby GOK-u, Mikołajowi Wojtkowiakowi z sekcji reporterskiej GOK i Karolinie Sierakowskiej za robienie zdjęć, pracownikom UG wydziału technicznego, panu Romanowi Tęgiemu za profesjonalne wdrożenie energii elektrycznej na Cegielni, panu Okrętowi za udostępnienie taśmy w celu zabezpieczenia terenu i wszystkim zebranym, którzy pojawili się w tę najkrótszą w roku noc na Cegielni. Przed nami jeszcze jedna impreza w plenerze: dożynki gminno-parafialne 25 sierpnia, na które już dziś zapraszamy.