grupoweDziś, 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego w Pępowie pojawili się niecodzienni goście: trzej mędrcy z darami. Wkroczyli oni uroczyście do kościoła i wzięli udział we mszy świętej o 11:30, którą odprawił ksiądz proboszcz, Kazimierz Małek. Na uroczystości pojawili się także chórzyści z repertuarem na organy i śpiew z ludem. Po mszy świętej wierni w uroczystym orszaku przeszli pod gminny żłóbek. Na czele kroczyli Trzej Królowie, za nimi dzieci w przepięknych, własnoręcznie wykonanych koronach. Pod żłóbkiem chór Continuo zaśpiewał dwie kolędy: Bracia, patrzcie jeno oraz Hej, w Dzień Narodzenia. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą koronę. W skład jury weszli: ksiądz proboszcz Kazimierz Małek, dyrektor GOK-u Leszek Żelazny i opiekun Koła Teatralnego Mirosława Bigaj. Po bardzo krótkiej naradzie ogłoszono werdykt: wszystkie korony zasłużył ex aequo na pierwsze miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu, około siedemdziesięcioro dzieci, otrzymało nagrodę – czekoladę ufundowaną przez GOK. Słodki upominek dostali także chłopcy z gimnazjum, którzy odegrali rolę mędrców ze Wschodu i mieli zaszczyt przynieść dary Panu Jezusowi. Na zakończenie wszyscy zebrani odśpiewali zwrotkę kolędy Bóg się rodzi: Podnieś rękę, Boże Dziecię!
GOK serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom ORSZAKU TRZECH KRÓLI: księdzu proboszczowi za odprawienie mszy świętej, pani Mirosławie Bigaj za przygotowanie mędrców, ministrantom za pomoc techniczną, Piotrkowi, Dawidowi i Kamilowi za wcielenie się w rolę trzech króli, chórowi za śpiew, radzie sołeckiej za przygotowanie żłóbka, panu Michałowi Knule za zrobienie pamiątkowych fotografii, a przede wszystkim dzieciom i ich pomocnikom za przygotowanie przepięknych zwycięskich koron.
15778556 345972275787808 2115361652 oW 98. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego mieszkańcy gminy Pępowo oddali hołd bohaterom. Uroczystość rozpoczęła się o 18:30 mszą świętą, którą odprawił ksiądz proboszcz Kazimierz Małek. W kazaniu nawiązywał do wydarzeń ze swej młodości, gdy miał możliwość rozmawiania z uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego. Głównym tematem zainteresowania stanowiły wówczas mundury młodych ochotników. Znajomy powstaniec księdza proboszcza mówił mu, że najczęściej chłopcy wychodzili w tym, co mieli na sobie, bez szczególnego umundurowania. Dopiero teraz młodsze pokolenie ma możliwość obejrzenia ubiorów żołnierzy w muzeach powstania wielkopolskiego. Na mszy świętej zostały także przywołane nazwiska 67 powstańców wywodzących się z Ziemi Pępowskiej. Po uroczystej mszy i odśpiewaniu trzech zwrotek Boże, coś Polskę uczestnicy udali się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Tutaj odśpiewano cztery zwrotki hymnu. Następnie uczestnicy w skupieniu wysłuchali Marsyliankę Wielkopolską, biorąc udział w pokazie imitującym wybuch powstania, przygotowanym przez sekcję bokserską. Zawyła wówczas pępowska syrena, po czym delegacje złożyły wieńce i znicze. Następnie włodarz gminy, Stanisław Krysicki, zabrał głos. Wspominał o doniosłości powstania i istocie upamiętniania tego wydarzenia. Podkreślił, że tak niedawno szkoła w Skoraszewicach otrzymała imię Powstańców Wielkopolskich. Także na pępowskim tzw. ,,szpitaliku” znajduje się tablica upamiętniająca miejsce zbiórki powstańców tej ziemi. Po przemowie wójt rozdał młodzieży przybyłej na uroczystość wydaną w 2013 roku przez historyczkę ze szkoły w Skoraszewicach, Małgorzatę Czernik, książkę Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Pępowskiej 1918 – 1919. Odczytany został także wiersz Elegia Powstańcza Gabriela Roszaka, lokalnego poety, który dedykował go pamięci Powstańców Wielkopolskich ze Skoraszewic. Pod pomnikiem ponadto głos zabrał ksiądz kanonik, Henryk Szwarc, polecając w modlitwie wszystkich walczących o wyzwolenie Wielkopolski. Na zakończenie, po odśpiewaniu Roty sekcja bokserska działająca przy GOK-u w Pępowie zaprezentowała scenografię, wykrzykując: ,,Cześć i chwała bohaterom!”.
Wszystkim przybyłym należą się wyrazy podziękowania: delegacjom i pocztom sztandarowym, strażakom za pomoc w zabezpieczeniu miejsca, księdzu kanonikowi za modlitwę pod pomnikiem, księdzu proboszczowi za odprawienie mszy świętej w intencji powstańców, wójtowi gminy za prelekcję, a także Klubowi Sporty Walki Gostyń - sekcji bokserskiej z Pępowa działającej przy GOK-u i członkom klubu sportowego Astra Krotoszyn za przygotowanie nieprawdopodobnej scenografii. Dziękujemy także fotografom: p. Jackowi Śląskiemu i p. Pawłowi Bzodkowi za udostępnienie zdjęć.

zyczenia

21 W piątkowy wieczór, 9 grudnia 2016 r., o godzinie 19:00, panie z gminy Pępowo odłożyły przedświąteczne porządki i weekendowe wypieki, by spotkać się w Gminnym Ośrodku Kultury na bezpłatnych warsztatach rękodzieła. Zainteresowanie było olbrzymie: na listę uczestników zapisało się pięćdziesiąt kobiet, przybyło zdecydowanie więcej; w tym jeden pan. Co ciekawe: o zajęcia dopytywały nie tylko mieszkanki gminy, ale pracownicy GOK-u odbierali telefony od reprezentantów ościennych miejscowości z całego powiatu. Na warsztaty rękodzieła przybyły przedstawicielki każdej wioski z pępowskiej gminy, przede wszystkim działaczki z Kół Gospodyń Wiejskich. Na początku spotkania instruktażu udzieliła pani Monika Rolnik z Babkowic, która podjęła się poprowadzenia szkolenia. Poleciła ona także materiały potrzebne do warsztatów, które zostały ufundowane przez GOK. Tematem przewodnim było stworzenie plastikowej bombki na choinkę w technice decoupage’u. Jest to forma sztuki, polegająca na oklejaniu powierzchni przedmiotów obrazkami z papieru lub serwetkami. Prace wykonuje się w kilku etapach. Uczestniczki, które przybyły nieco wcześniej, z niecierpliwością wzięły się do działania, nie czekając na resztę grupy. Po wyborze serwetki ze wzorem należało wyciąć lub wydrzeć obrazek w taki sposób, by dostosować go do formy bombki. Kolejnym etapem było rozwarstwienie serwetki i przymocowanie jej za pomocą umiarkowanej ilości kleju do plastikowej formy. Całość należało zamalować farbką, a następnie podsuszyć. Gdy uczestniczki warsztatów przeszły do tego etapu prac pojawiły się małe problemy z napięciem prądu, ale zostały bardzo szybko znokautowane. W czasie, gdy panie czekały na swoją kolej suszenia, wypiły kawę i herbatę a także poczęstowały się przepysznymi lukrowanymi piernikami zasponsorowanymi przez GOK. Ostatnią fazą działań techniką decoupage’u było zamalowanie farbą kolorową już całej powierzchni bombki i złączenie dwóch części.
Pani Monika Rolnik od kilku lat zajmuje się taką formą rękodzieła. Na warsztatach przygotowała także wystawę swoich prac. Wszystko, co tworzy, to jej autorskie pomysły. Prowadząca zajęcia zdradziła także, że widząc szkło – jeszcze przed zakupem – już wie, jaki będzie na nim wizerunek. Dekoracje pani Rolnik wprawiły w podziw niejedną uczestniczkę piątkowych warsztatów. Sama prowadząca wybrała trudniejszą formę decoupage’u, by przybyłe panie mogły się przekonać, ile pracy i cierpliwości trzeba włożyć w stworzenie takiej bombki. Rzeczywiście, powstałe prace były małymi dziełami sztuki. Większość pań uznała, że taka bombka będzie wisiała na honorowym miejscu na choince. Uczestniczki chwaliły nawzajem swoje ozdoby, żartobliwie mówiąc, że nie podejrzewały siebie o taki talent. Z zadowoleniem i dbałością panie zapakowały swe dzieła do torebek, by nie uszkodzić delikatnego tworzywa podczas transportu do domu. Świąteczne warsztaty rękodzieła trwały dwie godziny, ale wszyscy uczestnicy uznali, że warto było poświęcić ten piątkowy wieczór. Zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia powrócili do domów.

01

Z okazji mikołajek GOK zaprosił wszystkie dzieci do wspólnej zabawy z Teatrzykiem Krak-Art z Krakowa. Na godzinny spektakl przybyli uczniowie ze szkoły podstawowej, z klas 1-3, wraz z opiekunkami. Widownia wyglądała ślicznie – wszyscy mieli na głowach mikołajkowe czapeczki. Przedstawienie opowiadało o biednym Zajączku, który został wypędzony ze swej chatki przez sprytnego Liska. Pomoc w wypędzeniu rudego zwierzęcia zaoferowały: Pies, Niedźwiedź i Krówka. Dopiero Kogut, z pomocą dzieci, wypędził Liska z zajęczej chatki. Mali widzowie bardzo zaangażowali się w przedstawienie, odpowiadali na pytania aktorów i bawili się w rytm muzyki. Po zakończonym spektaklu do dzieci przybył Mikołaj wraz ze Śnieżynką i poczęstował maluchy czekoladowym gwiazdorkiem. Słodkości zostały ufundowane przez GOK. Poza tym wszystkie dzieci po przedstawieniu otrzymały także cukierki zasponsorowane przez Panią Sołtys i Radę Sołecką. Wracając do szkoły, panie nauczycielki zachęcały uczniów do obejrzenia dużej pępowskiej szopki, która stoi przy Gminnym Ośrodku Kultury i zrobienia pamiątkowych zdjęć. Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz opiekunów przybyłych na przedstawienie dzieci.

DSCN0600

W drugą niedzielę adwentu Stowarzyszenie Ziołowieś Pępowo wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury przygotowało niezwykły kiermasz bożonarodzeniowy. W naszej gminie jest to nowa tradycja, choć zostało to już zorganizowane po raz trzeci. Mieszkańcy Pępowa coraz chętniej przekonują się do tego typu wydarzeń; zauważyć też można, że z przyjemności uczestniczą w jarmarkach bożonarodzeniowych w większych miastach: Wrocławiu, Berlinie czy Dreźnie. Tego roku kiermasz rozpoczął się o godzinie 9:00, gdy to święty Mikołaj wraz z pomocnicą – Śnieżynką poczęstowali słodkościami wystawców i zainteresowanych. GOK był otwarty dla kupujących aż do godziny 16:00. Największe fale klientów pojawiały się głównie po mszach świętych – wierni wracając ze znajdującego się naprzeciw GOK-u kościoła, po drodze wstępowali na kiermasz, by móc zaopatrzyć się w drobne upominki pod choinkę lub nawiązać nowe kontakty.
W kiermaszu udział wzięło ponad trzydziestu wystawców. Z roku na rok ich liczba przybywa, podobnie jak ilość kontrahentów. Na straganach można było nabyć przeróżne artykułu: począwszy od różnych gatunków miodów, poprzez bieżniki, kwiaty, nasiona i lecznicze herbatki, rękodzieła ze słomy, wosku czy wikliny aż po perfumy. Sala GOK-u była świątecznie ustrojona, a z głośników płynęła przyjemna, nastrojowa melodia kolęd i pastorałek.
Wszyscy liczymy, ze tegoroczna – już trzecia – edycja Kiermaszu Bożonarodzeniowego zainicjuje jeszcze silniejsze zainteresowanie w następnych latach, a samo wydarzenie stanie się cykliczną imprezą organizowaną przez Stowarzyszenie Ziołowieś Pępowo i GOK w przyszłości.

DSCN0497

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugi Kijomarsz po Gminie Pępowo odbył się w piątek 25 listopada br.
Pomimo trudnych warunków pogodowych (mgła), na starcie zebrało się 11 Pań,
które pokonały dystans ok. 8 km.
Na kolejny spacer z kijami zapraszamy (Panie i Panów) za dwa tygodnie
tj. 9 grudnia 2016r. (piątek) o godz. 17.00
Zapraszamy do śledzenia strony internetowej: www.gok.pepowo.pl

DSCN0506

 

 

 

 

 

 

 

 

 
29 października br. w „Klubie na piętrze” Gminnego Ośrodku Kultury w Pępowie
odbył się drugi „Wieczór z Grami Planszowymi”. Tym razem udział wzięli gimnazjaliści
z pępowskiej szkoły. Następne spotkania odbywać się będą cyklicznie (raz w miesiącu).
Zapraszamy do śledzenia strony internetowej: www.gok.pepowo.pl
56         Dnia 20 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Pępowie odbył się gminny festiwal muzyki – Śpiewać każdy może. Konkurs rozegrał  się w czterech kategoriach: przedszkolaki, klasy I-III, klasy IV-VI oraz gimnazjaliści. W jury zasiadł pan Leszek Żelazny – dyrektor  Gminnego Ośrodka Kultury w Pępowie, dyrygent chórku szkolnego oraz chóru gminno-parafialnego Continuo oraz gość specjalny: pani  Lidia Ratajczyk – absolwentka Akademii Muzycznej wydziału Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej oraz Muzyki Kościelnej  w Poznaniu, która na co dzień uczy muzyki i plastyki, a także jest instruktorem gitary w szkole muzycznej. W konkursie udział wzięło 39  uczestników. Piosenki były wykonywane zarówno solowo jak i w grupach, z podkładami muzycznymi, ale także i a capella (bez towarzystwa  instrumentów).
W pierwszej kategorii zaprezentowało się czternaścioro przedszkolaków: cztery dziewczynki z przedszkola w Pępowie, które  przygotowała pani Agata Norman oraz dzieci ze Skoraszewic wyuczone przez panią Sylwię Begale i panią Patrycję Plewkę. Maluchy  zaprezentowały głównie piosenki o zwierzątkach, zajęciach w przedszkolu a nawet pojawił się utwór edukacyjny Halo Panie Policjancie z  choreografią, nawiązujący do numeru służb mundurowych 997. Wszystkie przedszkolaki za cudownie wykonane utwory otrzymały pierwsze  miejsca i zostały nagrodzone puzzlami.
W kategorii I-III największą popularnością cieszył się nowy utwór Tamta dziewczyna Sylwii Grzeszczak, wykonywany aż czterokrotnie,  przez: Marysię Kuklę, Paulinę Nowacką, Emilię Dudkowiak oraz Olę Chlebowską. W kategoriach klas IV-VI, w których występowały same  dziewczyny, najczęściej pojawiały się utwory tegoroczne. Dwukrotnie odśpiewano piosenkę Dach, a także publiczność mogła usłyszeć piosenki: Pomimo burz Antka Smykiewicza, Sofia Alvaro Solera czy Na ostrzu Ewy Farnej. Poprzeczka została podniesiona, gdy występowały dziewczyny z gimnazjum: pięć solistek i jeden duet. Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników jury odbyło krótką, aczkolwiek żywą naradę w celu wyłonienia zwycięzców. W przerwie obrad dla publiczności zaśpiewały dwie licealistki, które są podopiecznymi pana Leszka Żelaznego i wielokrotnie zdobywały wysokie noty zajmując pierwsze miejsca w konkursach muzycznych: Martyna Stróżyk i Klaudia Berger. Dziewczyny wykonując utwory z interpretacją podbiły serca publiczności.
O wręczenie nagród został poproszony pan Mirosław Stachowiak - radny Rady Gminy. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową nagrodę pocieszenia. Natomiast za zdobycie miejsca na podium zwycięzcy otrzymali różne nagrody: słuchawki, skarbonki, kubki termiczne, chokery (biżuteria na szyję) a także pendrive. Jury oceniało nie tylko sam śpiew, ale także dykcję, dobór repertuaru i wykonanie. W poszczególnych kategoriach postanowiło przyznać miejsca:
Klasy I-III
1. Igor Ciążyński – Razem z latem
2. Natalia Jankowska – Zapomnieć chcę
3. Paulina Nowacka – Tamta dziewczyna
 Klasy IV-VI
1. Aleksandra Gierlik – Kolorowe dzieci
2. Amelia Furmaniak – Dach
3. Oliwia Łagódka ­­- Ty i ja
 Gimnazjum
1. Julia Sobuś – Nie patrzę w dół
2. Marta Twardowska – Lustra
3. Zuzanna Fórmanowska - Cups
Konkurs Śpiewać każdy może cieszy się niebywałą popularnością w gminie Pępowo i każdego roku poziom wykonań jest coraz wyższy. Organizatorzy już dziś zachęcają do przygotowania repertuaru na kolejny rok choćby poprzez uczestnictwo w zajęciach wokalnych aranżowane przez GOK w Pępowie.
Barbara Krzyżoszczak

kijo12 listopada br. w sobotnie popołudnie ruszył w Pępowie jesienny kijomarsz. Dystans 8 km pokonało ok. 20 osób. Na mecie na uczestników marszu czekał słodki poczęstunek oraz ciepła herbata i kawa.